Przeszczep włosów,czas zabiegu i leczenie po zabiegu

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Przeszczep włosów,czas zabiegu i leczenie po zabiegu

Post autor: admin. med. »

NA CZYM POLEGA PRZESZCZEP WŁOSÓW?

Najpopularniejszymi metodami przeszczepu włosów jest metoda STRIP oraz FUE. Omówmy każdą z nich, bo na ich podstawie poznamy specyfikę zabiegu, który ogólnie znamy pod nazwą "przeszczepu włosów".

Metoda STRIP polega na chirurgicznym wycięciu paska włosów z tyłu głowy. Stąd nie powinna być dla nas zaskoczeniem sama angielska nazwa, która tłumaczy się na polski jako pasek włosów. Ten, który pozostaje zazwyczaj na tyle głowy jako gęsty i pełny, zostaje przeniesiony na część głowy, która jest pozbawiona włosów. By zabieg był wykonany prawidłowo, pasek musi mieć szerokość około 1 cm i długość 15 cm. Jednak to nie koniec. Ten pasek należy podzielić na tak zwane pojedyncze grafty (czyli obszary zawierające do trzech włosów). Grafty te wkłada się w miejsca pozbawione włosów. Oczywiście zajmuje się tym lekarz chirurg i wykonuje to zadanie przy pomocy skalpela.

Jak długo trwa zabieg przeszczepu włosów? W zależności od liczby przenoszonych w ten sposób pojedynczych włosów może on trwać do pięciu godzin. Jednak nie można wczepić w ten sposób więcej niż 3000 graftów w jednym czasie. Muszą bowiem one być odpowiednio oddalone od siebie. Dlatego zabieg przeszczepu włosów nie kończy się na jednej operacji. Wymagane są nawet trzy zabiegi. Jednak należy pamiętać, że taki pojedynczy zabieg może być powtórzony dopiero po okresie pół roku. Metoda ta ma jedną znaczącą wadę - pozostawia dużą prostą bliznę na tyle głowy. Obcięcie się na bardzo krótko, jeszcze bardziej ją podkreśla i uwypukla. Jest to zabieg, który w przyszłości w jakimś sensie nas ogranicza. Po prostu wymusza na nas noszenie dłuższych fryzur.

Inną metodą jest wspomniana już tutaj metoda FUE. Z angielskiego można ją tłumaczyć jako zabieg polegający na izolacji pojedynczych mieszków włosowych. Metoda ta jest stosunkowo nowa. Rozpowszechniona została dopiero w XX wieku. By zabieg można było przeprowadzić, konieczne jest zgolenie włosów. Następnie przy pomocy mikropunchów pobiera się mieszki włosowe i przenosi się je w miejsca, w których ich nie ma. Jednak by możliwe było to przeniesienie, chirurg musi naciąć miejsca nieowłosione i umieścić tam mieszki włosowe.

Czy jest to metoda godna polecenia? Na pewno tak, z tego względu, że nie pozostawia po sobie blizny z tyłu głowa. Musimy liczyć się jedynie z małymi blizenkami na całej powierzchni włosów. Jednak goją się one na tyle szybko, że stają się niemal niewidoczne i nie przeszkadzają one właściwie wcale. Można nosić nawet krótkie fryzury. Jednak zabieg ten nie jest też idealny. Jego wadami jest cena, która jest dużo wyższa niż w przypadku pierwszej metody. Skąd ta różnica? Metoda ta jest pracochłonna i trudna w wykonaniu. Nie można jej przy tym wykonywać całej za jednym razem. Trzeba podzielić ją na kilka zabiegów. Ta metoda przynosi największe efekty, gdy przerzedzenie włosów jest nieznaczne, na przykład na czubku głowy w wyniku łysienia typu męskiego.

Należy sobie jednak już w tym punkcie uzmysłowić, że nie wszyscy nadają się na przeszczep włosów. By móc się jemu poddać, trzeba spełnić podstawowe założenia.
KTO SIĘ NADAJE NA PRZESZCZEP WŁOSÓW?

Przeszczep włosów nie jest tak prostym zabiegiem, by można go przeprowadzać na każdego typu włosach i na każdym pacjencie. Nie każdy bowiem może mu się poddać. Jest pewne ryzyko, którego czasem nie warto ponosić ze względu na możliwe niekorzystne skutki.

Przeszczep włosów polecany jest raczej mężczyznom, a to ze względu na specyfikę wypadania włosów u tej płci. Mężczyźni pozbywają się włosów od czoła, poprzez czubek głowy. Ich łysienie jest skoncentrowane w jednym miejscu albo obejmuje w znaczącym stopniu całą głowę. Z kolei kobiety łysieją od przedziałka na boki włosów. Im raczej nie poleca się przeszczepów, bo tracą one włosy równolegle, co utrudniałoby zabieg.

Zabieg nie powinien być wykonywany na pacjentach zbyt młodych. Gdy chcą się mu poddać bardzo młodzi mężczyźni, którzy nie ukończyli nawet 26 lat, trudno jest ocenić, czy zabieg przyniesie dobry efekt. Faktem jest bowiem, że łysienie takich osób nie odbywa się zawsze w taki sam sposób. Lekarz będzie miał problemy w ocenieniu szybkości i sposobu utraty włosów. Może się tak stać, że po przeszczepie, mężczyźni tacy zostaną z nierównomiernie i nierównomiernie rozłożonymi włosami na skórze całej głowy.

Jeżeli włosy są grube, jest ich dużo w tyle głowy, a sam proces łysienia przebiega typowo, to wynik takiego zabiegu przeszczepu włosów będzie na pewno korzystny i naturalny. Jego przeprowadzenie nie będzie także kłopotliwe. Ponadto trzeba wiedzieć, że włosy kręcone lepiej się układają, dają lepszy efekt po przeszczepach niż typowe proste włosy.
GDZIE MOZNA WYKONAĆ PRZESZCZEP WŁOSÓW?

Jest kilka specjalistycznych klinik, które wykonują ten zabieg. Zgłaszając się do nich, mamy pewność, że zabieg przeszczepu włosów zostanie wykonany dobrze i będzie cieszył nas przez dłuższy czas. Wymieńmy kilka takich miejsc:

Klinika Kolasiński
Klinika Melilot
Klinika Medical Hair
Klinika dr Zielińskiego

TRANSPLANTACJA WŁOSÓW - PO PRZESZCZEPIE

Zabieg ten to pewna ingerencja. Można go nazywać już w kategoriach operacji. Nasz naskórek zostaje przecięty, a w skórę wszczepia się nam pewne elementy. Trzeba liczyć się w takiej sytuacji z tym, że efekt takiego zabiegu będzie jednoznaczny oraz że będzie on również łączył się z pewnymi niedogodnościami, które będą nam towarzyszyć nawet kilka miesięcy po zabiegu.

Już następnego dnia po zabiegu zdejmowany jest opatrunek. Nie ma problemu z opuszczeniem miejsca wykonywania operacji. Po minięciu 24 godzin udajemy się zazwyczaj do domu. Możemy jednak już w nim narzekać na ból głowy. Nie będzie także niczym dziwnym, jeśli będziemy odczuwać naprężenie skóry. Po kilku dniach może wystąpić obrzęk twarzy, głównie czoła. Nasze powieki mogą być także ciężkie. Już w tym czasie można użyć delikatnych środków do mycia głowy. Nie powinno nas przy tym niepokoić swędzenie głowy. Po tygodniu możemy już liczyć na pozbycie się wszystkich strupków z głowy. Obrzęki znikają razem z bólem głowy. Po dwóch tygodniach włosy na głowie przypominają kilkudniowy zarost. To najwyższy czas na udanie się na kontrolę do lekarza. Po okołu ośmiu tygodniach możemy obserwować stopniowe wypadanie włosów i przechodzenie ich w fazę spoczynku. Po dwóch - sześciu miesiącach zaczyna się odrost włosów. Do roku włosy przeszczepione stają się grubsze. Fryzura także nabiera ładnego zdrowego wyglądu. Włosy, które wypadły zaczynają już odrastać na skalę, której mogliśmy się nie spodziewać. Po roku można ponowić przeszczep, by cieszyć się z jeszcze lepszego efektu. Jednak należy się liczyć z tym, że niewielkie blizny na skórze głowy zostają. Nie znikną one.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post