Wpływ tłuszczy wielonienasyconych na cukrzycę?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Wpływ tłuszczy wielonienasyconych na cukrzycę?

Post autor: admin. med. »

Tłuszcze wielonienasycone hamują rozwój cukrzycy
kcl.ac.uk

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że w diecie osób ze stanem przedcukrzycowy zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi spowalnia rozwój cukrzycy typu 2.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dietetyczkę z londyńskiego King’s College zastąpienie w diecie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi obecnymi w olejach roślinnych i orzechach spowalnia rozwój cukrzycy typu 2 u osób ze stanem przedcukrzycowym, u których mięśnie nie wychwytują prawidłowo glukozy.

Stan przedcukrzycowy objawia się podwyższoną glikemią, przy czym nie można go jeszcze sklasyfikować jako cukrzycy typu 2. Wcześniejsze badania wskazywały, że osoby z takim stanem można podzielić na 2 grupy: diabetyków, których glukoza nie jest poprawnie wychwytywana przez mięśnie oraz osoby, których wątroba produkuje zbyt duże ilości glukozy.

Obecnie, za najskuteczniejszą metodę zapobiegania rozwojowi cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym uważa się obniżenie masy ciała. Jednakże badacze z King’s College London postanowili sprawdzić czy interwencja dietetyczna w połączeniu z programem odchudzania może mieć dodatkowy wpływ na pacjentów.

Naukowcy badali niewielkie grupy osób o szerokim spektrum glikemii włączając osoby otyłe (23), zdrowe (15), sportowców (14), a także pacjentów ze stanem przedcukrzycowym (10) oraz cukrzycą typu 2 (11). Nie licząc poziomu glukozy dla każdej osoby sporządzono również lipidogram.

Dietetycy zaobserwowali, że w przypadku osób z niepoprawnym wychwytem glukozy przez mięśnie zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi spowalnia rozwój cukrzycy typu 2. Naukowcy sądzą, że zabieg ten sprzyja wychwytowi glukozy przez receptory insulinowe znajdujące się w mięśniach. Ponadto badacze wyciągnęli wniosek, że u diabetyków, których wątroba produkuje za dużo glukozy, zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych hamowało rozwój cukrzycy, przy czym zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi nie zmieniało niczego.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post