Niedoczynność tarczycy i hipokalcemia a zaparcie u dziecka

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Niedoczynność tarczycy i hipokalcemia a zaparcie u dziecka

Post autor: admin. med. »

Czy u każdego dziecka z zaparciami należy oznaczać hormony tarczycy i stężenie wapnia?
Niedoczynność tarczycy i hipokalcemia to potencjalne przyczyny zaparć u dzieci. Czy u każdego dziecka z zaparciami należy oznaczać hormony tarczycy i stężenie wapnia?
Odpowiedzieli

dr n. med. Anna Bobrus-Chociej, dr n. med. Mirosława Uścinowicz
Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Organiczne przyczyny zaparcia u dzieci stwierdza się u niewielkiego odsetka chorych. Należą do nich m.in: wady wrodzone przewodu pokarmowego, niedoczynność tarczycy, hiperkalcemia, hipokaliemia, cukrzyca, celiakia, mukowiscydoza.

U dzieci najczęściej rozpoznaje się zaparcie czynnościowe. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition (ESPGHAN) oraz North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (NASPGHAN) rozpoznanie powinno opierać się na wywiadzie i badaniu przedmiotowym, wykluczeniu objawów alarmujących i spełnieniu tzw. Kryteriów Rzymskich III.

Nie zaleca się rutynowego oznaczania stężenia hormonów tarczycy i stężenia wapnia w surowicy u dzieci z zaparciem, bez towarzyszących objawów alarmujących. Ponadto, autorzy cytowanych rekomendacji nie zalecają również rutynowego wykonywania badań w kierunku alergii na białko mleka krowiego u dzieci z zaparciem czynnościowym. Próbę eliminacji mleka krowiego na okres około 2–4 tygodni można rozważyć ewentualnie u dzieci, u których nie obserwuje się poprawy po zastosowanym leczeniu.

Podsumowując, nie należy rutynowo oznaczać hormonów tarczycy ani stężenia wapnia w surowicy u dzieci z zaparciem.
Piśmiennictwo/źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post