Guzy błony naczyniowej Czerniak złośliwy

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Guzy błony naczyniowej Czerniak złośliwy

Post autor: admin. med. »

Czerniak złośliwy (melanoma malignum) jest najczęstszym złośliwym nowotworem oka u dorosłych. Wywodzi się z błony naczyniowej. Występuje na ogół u starszych osób, zwykle jednostronnie. Rokowanie zależy od umiejscowienia, budowy histologicznej oraz wielkości w momencie rozpoznania.
Rozpoznanie czerniaka we wczesnym stadium rozwoju jest trudne. W terapii zachowawczej metodą z wyboru bywa brachyterapia, tzn. nabłonkowe stosowanie aplikatorów z pierwiastkiem radioaktywnym. Ograniczenie metody stanowi wielkość i umiejscowienie nowotworu.

Chirurgiczne usunięcie melanoma malignum jest praktykowane w guzach tęczówki i ograniczonych guzach ciała rzęskowego. Leczenie chirurgiczne czerniaka naczyniówki, nienadającego się do leczenia zachowawczego, polega przede wszystkim na wyłuszczeniu gałki ocznej.

Naczyniak naczyniówki

Naczyniak naczyniówki jest rzadko spotykanym guzem. Może występować w dwóch postaciach jako ograniczony naczyniak naczyniówki i rozlany. Pierwsza postać ogranicza się do tylnego bieguna oka, powoduje spadek ostrości wzroku, uszkadza nabłonek barwnikowy siatkówki i doprowadza do jej odwarstwienia.

Postać rozlana obejmuje dużą przestrzeń dna i występuje najczęściej w zespole Sturge-Webera, tj. naczyniakowatości mózgowo-twarzowej.

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu klinicznego popartego badaniem angiograficznym i USG. Leczenie wymaga indywidualnego podejścia. Zwykle stosuje się napromieniowanie.

Milena Szewruk

Literatura:
1) M.H. Niżankowska: "Okulistyka".
źródło: nowotworowe.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post