Grypa potwierdzona laboratoryjnie ma cięższy przebieg i wiąż

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Grypa potwierdzona laboratoryjnie ma cięższy przebieg i wiąż

Post autor: admin. med. »

Grypa czy ostra infekcja dróg oddechowych o innej etiologii?
Zachorowanie na grypę potwierdzoną laboratoryjnie ma cięższy przebieg i wiąże się z dłuższą absencją w pracy
06.06.2016
Illness severity and work productivity loss among working adults with medically attended acute respiratory illnesses: US Infl uenza Vaccine Effectiveness Network 2012–2013
Petrie J.G. i wsp.
Clin. Infect. Dis., 2016; 62: 448–455

W amerykańskim badaniu obserwacyjnym oceniono nasilenie objawów, czas powrotu do zdrowia i czas absencji w pracy wśród dorosłych, którzy w sezonie epidemicznym grypy 2012/2013 zgłosili się do lekarza z objawami ostrego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych (ARI).

Badanie przeprowadzono w populacji 1548 aktywnych zawodowo (pracujących ≥20 h tygodniowo) dorosłych (śr. 44 lata, 56% kobiety), którzy byli pacjentami placówki biorącej udział w projekcie US Influenza Vaccine Effectiveness Network mającym na celu monitorowanie skuteczności rzeczywistej szczepionek przeciwko grypie sezonowej. Od chorych pobrano próbki wydzieliny z nosa i gardła, które następnie poddano badaniu metodą RT-PCR w kierunku obecności wirusa grypy. Dodatni wynik testu RT-PCR otrzymano u 588 (38%) pacjentów (grupa chorych na grypę), w tym u 405 (69%) potwierdzono wirusa grypy A (głównie A/H3N2), a u 31% wirusa grypy B. U pozostałych osób wynik badania był ujemny. Szczepionkę przeciwko grypie otrzymało 40% chorych na grypę oraz 54% osób z objawami ARI i ujemnym wynikiem testu RT-PCR. Uczestników badania poproszono, aby przez 7 dni od momentu kwalifikacji do badania wypełniali ankietę oceniającą wybrane parametry, takie jak stan zdrowia, codzienna aktywność (w tym liczba dni nieobecności w pracy) oraz jakość snu.

Chorzy na grypę, w porównaniu z osobami z objawami ARI, gorzej oceniali swój aktualny stan zdrowia – 50 vs 57,4 pkt (skala od 0 [najgorszy] do 100 [najlepszy]; średnia różnica [MD]: -7,3 [95% CI: od -8,7 do -5,9]), bieżącą aktywność – 4,4 vs 5,5 pkt (skala od 0 [niezdolny do codziennej aktywności] do 9 [zdolny do codziennej aktywności]) i jakość snu – 3,7 vs 4,3 pkt (skala od 0 [najgorsza jakość snu] do 9 [jakość snu jak przed zachorowaniem]), a także zgłaszali o ponad 45% więcej godzin nieobecności w pracy (20,5 vs 15 h).

W dodatkowej analizie te same parametry oceniono w grupie osób chorych na grypę w zależności od statusu szczepienia (szczepiony vs nieszczepiony). Wykazano, że osoby szczepione przeciwko grypie, w porównaniu z osobami nieszczepionymi, lepiej oceniały swój aktualny stan zdrowia (52 vs 48,6 pkt; MD: 3,7 [95% CI: 0,8–6,6]), choć wynik ten nie osiągnął istotności statystycznej. W zakresie pozostałych zmiennych nie zaobserwowano różnic pomiędzy grupami.

Autorzy badania wyciągnęli wniosek, że zachorowanie na grypę potwierdzoną laboratoryjnie, w porównaniu z ostrą infekcją dróg oddechowych o innej etiologii, ma cięższy przebieg i wiąże się z dłuższą nieobecnością w pracy.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post