Apiryna pomaga przy raku jelita grubego?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Apiryna pomaga przy raku jelita grubego?

Post autor: admin. med. »

Badania: małe dawki aspiryny przedłużają życie chorych z rakiem jelita grubego?
Chorzy na raka jelita grubego, którzy zażywają małe dawki aspiryny, mają większe szanse na dłuższe życie z chorobą niż osoby niestosujące tego leku - wykazało duże badanie norweskie, które publikuje pismo "Journal of Clinical Oncology".

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród ponad 23 tys. chorych na raka jelita grubego. Ponad jedna czwarta z nich miała przepisaną aspirynę do codziennego zażywania w małych dawkach (75 mg lub 160 mg dziennie), najczęściej w celu obniżenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Większość stosowała ją jeszcze przed diagnozą nowotworu.

Okazało się, że pacjenci, którzy stosowali małe dawki aspiryny, mieli o 15 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego w kolejnych kilku latach. Po trzech latach od diagnozy żyło 66 proc. chorych stosujących aspirynę oraz 58 proc. chorych, którzy nie zażywali jej regularnie.

Dokładniejsza analiza ujawniła, że korzyści z zażywania aspiryny odnosili głównie ci chorzy, którzy robili to jeszcze przed diagnozą raka. Mieli oni o 23 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego i o 14 proc. niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z pacjentami, którzy nie stosowali aspiryny.

A analizie uwzględniono wiek pacjentów, stopień zaawansowania raka oraz przyjmowanie innych leków w ramach prewencji choroby układu sercowo-naczyniowego.

Autorzy pracy, jak również naukowcy, którzy nie brali udziału w tym badaniu zastrzegają, że nie dowodzi ono jeszcze, iż aspiryna przedłuża życie chorych na raka jelita grubego. - Fakt, że pacjenci, którzy zażywali ten lek codziennie w małych dawkach, mieli większe szanse na dłuższe przeżycie może mieć inne przyczyny - podkreśla główny autor badania, dr Kjetil Tasken z Uniwersytetu w Oslo.

Przypomina zarazem, że dotychczas zebrano sporo dowodów naukowych na to, iż małe dawki aspiryny mogą obniżać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dlatego U.S. Preventive Services Task Force, amerykański niezależny panel ekspertów w dziedzinie medycyny prewencyjnej, rekomenduje, by dorośli w wieku 50-60 lat rozważyli stosowanie tego leku w ramach prewencji raka jelita grubego, a zarazem choroby serca i udaru mózgu.

- Niejasne jest jedynie to, czy osoby, które już zachorowały na ten nowotwór mogą odnieść korzyści z dołączenia aspiryny do standardowej terapii - tłumaczy Tasken.

W jego opinii najnowsza praca sugeruje, że warto dalej badać to zagadnienie. Tasken zaznacza, że potrzebne są wyniki badań klinicznych, w których aspiryna jest celowo podawana pacjentom z rakiem jelita grubego, jako element terapii przeciwnowotworowej.
Obecnie takie badania się toczą i dopóki ich rezultaty nie będą znane, chorzy nie powinni stosować aspiryny na własną rękę. Zażywanie aspiryny nie jest bowiem pozbawione ryzyka poważnych działań niepożądanych, takich jak krwotoki w układzie pokarmowym, a nawet w mózgu - mówi badacz.

Z tą opinią zgadza się Eric Jacobs, dyrektor ds. farmakoepidemiologii w American Cancer Society (ACS). Ekspert zwraca uwagę, że na podstawie badań laboratoryjnych można spodziewać się, iż aspiryna może być pomocna w terapii raka jelita grubego. Lek blokuje bowiem płytki krwi, które - jak wskazują dowody naukowe - mogą pobudzać komórki nowotworowe do podziałów i tworzenia przerzutów.

Jednak trzeba poczekać na wyniki badań klinicznych, by zyskać pewność w tej kwestii, dodaje ekspert.

Jacobs radzi, by pacjenci chcący stosować profilaktycznie aspirynę rozważyli wszelkie plusy i minusy tej decyzji ze swoim lekarzem.

Ogólnie naukowcy przypominają, że niezależnie od tego, czy pacjent stosuje aspirynę, czy nie, jedną z najlepszych broni przeciw rakowi jelita grubego jest udział w przesiewowych badaniach kolonoskopowych, mających na celu wykrywanie zmian przedrakowych w jelicie grubym i usuwanie ich, zanim zdążą rozwinąć się w nowotwór złośliwy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post