Świnia z ludzką trzustką?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Świnia z ludzką trzustką?

Post autor: admin. med. »

USA: wyhodowano zmienione genetycznie świnie z ludzką trzustką
Powracają badania nad ksenoprzeszczepami. BBC News informuje, że specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA) wyhodowali zmienione genetycznie świnie z ludzką trzustką.

Ksenotransplantacja to przeszczepienie tkanki lub narządów między osobnikami należącymi do różnych gatunków (np. wymiana uszkodzonej zastawki na zastawkę zwierzęcą).

Amerykanie wykorzystali do eksperymentów dwa największa osiągnięcia ostatnich lat w biotechnologii: tzw. edytowanie genów oraz komórki macierzyste pozyskane z przekształconych komórek somatycznych.

Badania przeprowadzono na zarodkach świni. Metodą edytowania genów o nazwie CRISPR usunięto z embriona świńskiego fragment DNA odpowiedzialny za rozwój trzustki. Następnie przekształcono ludzkie komórki somatyczne w pluripotentne komórki macierzyste (takie, które w odpowiednich warunkach mogą się przekształcić w różnego typu komórki). W tym eksperymencie chodziło o to, żeby przeobraziły się one w trzustkę zbudowaną z ludzkich komórek.

Badacze sądzą, że gdy edytowaniem genów zostanie zablokowany genetyczny mechanizm rozwoju trzustki w tworzącym się organizmie, to do jej uformowania się zostaną wykorzystane ludzkie komórki. Trzustkę można byłoby usunąć z dorosłej świni, a potem przeszczepić wymagającemu takiej operacji pacjentowi.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przerwali jednak ciążę, kiedy zarodek świni miał 28 dni (zwykle trwa ona 114 dni). Nie są jeszcze znane wyniki badania zmienionego genetyczne zarodka świni (BBC w swoje relacji nic o nich nie wspomina).

Kierujący badaniami Pablo Ross przyznaje jedynie, że w takim eksperymencie jest ryzyko, że wstrzyknięte do embriona świni ludzkie komórki zostaną wykorzystane do formowania się innych narządów, np. mózgu. Jego zdaniem niebezpieczeństwo takie jest jednak bardzo małe.

Ross potwierdził, że obecność ludzkich komórek macierzystych w różnych narządach świni zauważono we wcześniejszym eksperymencie, w którym z zarodka nie usunięto jeszcze genów sterujących formowaniem się trzustki. Ludzkie komórki konkurowały wtedy ze świńskimi w rozwoju embriona. Jednak usunięcie genów powinno stworzyć w zarodku rozwojową niszę, którą może on wypełnić posługując się ludzkimi komórkami macierzystymi.

W przyszłości, jeśli ta metoda się sprawdzi, narządy do przeszczepów można byłoby hodować w organizmie świni na zamówienie. Wystarczyłoby pobrać komórki somatyczne od chorego, przekształcić je w komórki macierzyste, a potem wszczepić je do zarodka świni ze sztucznie wywołaną niszą rozwojową dla potrzebnego narządu, zarówno trzustki, jak i wątroby czy serca.

Prof. Walter Low z University of Minnesota twierdzi, że podobne eksperymenty ze świńskimi chimerami pełniącymi rolę inkubatorów narządów i komórek do przeszczepów prowadzone są na jego uczelni. Chodzi w nich o uzyskanie ludzkich komórek macierzystych wytwarzających neuroprzekaźnik dopaminę, którego niedobór wywołuje objawy choroby Parkinsona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post