Co jest groźniejsze? udar czy zawał?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Co jest groźniejsze? udar czy zawał?

Post autor: admin. med. »

Udary groźniejsze od zawałów? Powstał specjalny rejestr
Lekarze mają nadzieję, że utworzenie Śląskiego Rejestru Udarów Mózgu pomoże w walce z udarami - podobnie jak w leczeniu chorób serca pomógł rejestr zawałów.

Powstanie Śląskiego Rejestru Udarów ogłoszono podczas XXIII Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej zorganizowanej przez Śląskie Centrum Chorób Serca (ŚCChS). Inicjatywa wyszła od zabrzańskich kardiologów, którzy od kilkunastu lat prowadzą rejestr zawałów serca. Znajdują się w nim dane o prawie 650 tys. pacjentów, a rejestr dostarczył m.in. dowodów na to, że najskuteczniejszą metodą leczenia zawału serca jest udrożnienie zatkanej tętnicy.

Od kilku lat z inicjatywy prof. Mariusza Gąsiora w rejestrze zawałów gromadzone są dane o wszystkich pacjentach, którzy z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych trafiają do śląskich szpitali na różne oddziały: od interny, przez neurologię, chirurgię, aż po intensywną terapię. Teraz właśnie z tej bazy wyselekcjonowano informacje o prawie 110 tys. chorych, którzy trafili do szpitali z udarem mózgu - informuje Gazeta Wyborcza.

Doc. Marek Gierlotka z ŚCChS, konsultant wojewódzki w kardiologii, analizując te dane zauważył, że mamy ok. 12 tys. udarów rocznie, czyli więcej niż zawałów serca. Dużo większa jest także śmiertelność.

Powodów jest kilka. Po pierwsze, chorzy często zbyt późno trafiają do szpitali.

Tymczasem w przypadku udaru niedokrwiennego, który zdarza się najczęściej i polega na zatkaniu się tętnicy w mózgu, czas, w którym można podać leki rozpuszczające zakrzep, wynosi tylko 4,5 godz. Z rejestru wynika, że około 10 proc. pacjentów na Śląsku otrzymuje takie leczenie. W krajach zachodnich odsetek ten jest co najmniej dwukrotnie wyższy

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post