Słownik medyczny

Tłumaczenie na język polski, oraz interpretacja wyniku.
admin. med.

Rektoskopia – wziernikowanie całej odbytnicy

Post autor: admin. med. »

Rektoskop wprowadza się przez odbyt do odbytnicy . Badanie wykonuje się u chorego leżącego w pozycji kolankowo-łokciowej (to znaczy opierającego się na kolanach i łokciach). . Przed wykonaniem badania pacjentowi podaje się leki uspokajające i przeciwbólowe w takiej dawce, aby odczuwał on jak najmniej dolegliwości związanych z badaniem. Podczas badania pacjent może odczuwać parcie na jelito, a niekiedy ból (należy go zgłosić lekarzowi).
admin. med.

Rektoromanoskopia,rektoskopia rozszerzona o badanie esicy

Post autor: admin. med. »

rektoskopia rozszerzona o badanie końcowy odcinek esicy
Co to jest badanie rektoskopowe albo rektosigmoidoskopowe?

Badanie rektoskopowe jest to badanie endoskopowe odbytnicy a badanie rektosigmoidoskopowe jest to badanie endoskopowe odbytnicy i esicy (końcowej części jelita grubego). Do wykonania tego badania niezbędne jest urządzenie zwane odpowiednio rektoskopem albo rektosigmoidoskopem. Ma ono kształt sztywnej rurki.
Jak przebiega badanie?

Rektoskop względnie rektosigmoidoskop wprowadza się przez odbyt do odbytnicy albo esicy. Badanie wykonuje się u chorego leżącego w pozycji kolankowo-łokciowej (to znaczy opierającego się na kolanach i łokciach). Następuje wówczas wyprostowanie okrężnicy esowatej. Przed wykonaniem badania pacjentowi podaje się leki uspokajające i przeciwbólowe w takiej dawce, aby odczuwał on jak najmniej dolegliwości związanych z badaniem. Podczas badania pacjent może odczuwać parcie na jelito, a niekiedy ból (należy go zgłosić lekarzowi).
admin. med.

Sigmoidoskopia–wziernikowanie odcinka jelita grubego z esicą

Post autor: admin. med. »

sigmoidoskopia – wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego z esicą włącznie
jest to badanie endoskopowe ostatnich 60–80 cm jelita grubego, czyli odbytnicy, esicy i części zstępnicy. Może pełnić zarówno funkcję diagnostyczną (stwierdzenie na powierzchni błony śluzowej owrzodzeń, polipów, guzów, deformacji, zmian naczyniowych, miejsc krwawienia), jak i terapeutyczną (zatamowanie przy użyciu lasera czynnego krwawienia). Sigmoidoskopia umożliwia pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Wskazania
przedłużająca się biegunka o niejasnej przyczynie
krew w stolcu
zmiana rytmu wypróżnień u osoby z dotychczasowym prawidłowym rytmem - stolce ołówkowate
uczucie niepełnego wypróżnienia
mimowolne oddawanie stolca
ból w trakcie defekacji
nieprawidłowości we wlewie doodbytniczym
nawrót wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przeciwwskazania
ostre stany zapalne jelita grubego
ostre rozdęcie okrężnicy
zapalenie otrzewnej
niestabilna choroba wieńcowa
niewydolność oddechowa
niewydolność krążenia
ciąża w II i III trymestrze
zaburzenia krzepnięcia krwi

Przygotowanie do zabiegu
Na dzień przed wykonaniem badania po zjedzeniu obiadu pacjent ma zakaz spożywania pokarmów stałych. Dozwolone są tylko płyny. Wieczorem albo rano następnego dnia wykonuje wlewkę doodbytniczą celem opróżnienia jelita. U pacjentów ze sztucznymi zastawkami serca, oraz po przebytym zapaleniu wsierdzia należy wdrożyć profilaktykę antybiotykową.
Badanie
Pod znieczuleniem miejscowym, przez odbyt pacjenta leżącego na lewym boku do przewodu pokarmowego zostaje wprowadzony giętki aparat. Obraz przesyłany jest do monitora. W celu lepszego uwidocznienia ścian do światła jelita wprowadza się powietrze. Jeśli zachodzi taka potrzeba za pomocą specjalnych szczypczyków można pobrać wycinki do badania histopatologicznego.
Możliwe powikłania
krwawienie
perforacja jelita (rzadko)
admin. med.

Kolonoskopia – wziernikowanie całego jelita grubego

Post autor: admin. med. »

Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Rozróżnia się kolonoskopię diagnostyczną i kolonoskopię terapeutyczną:
Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej
podejrzenie raka jelita grubego
biegunka o niejasnej etiologii
podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
podejrzenie zaburzeń wchłaniania
badania przesiewowe w zdrowej populacji w kierunku polipów i wczesnych postaci raka jelita grubego

Alternatywą klasycznej kolonoskopii diagnostycznej jest nieinwazyjna wirtualna kolonoskopia.
Kolonoskopia terapeutyczna
usuwanie polipów
hamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
usuwanie ciał obcych
poszerzanie zwężeń
dekompresja megacolon toxicum

Badanie samej odbytnicy to rektoskopia (inaczej proktoskopia).
Aby wykonać to badanie, pacjent musi być odpowiednio przygotowany – jelita powinny być opróżnione z treści pokarmowej, co uzyskuje się głodówką w przeddzień badania oraz stosowaniem wlewów oczyszczających jelito grube (lewatywa) lub doustnych środków przeczyszczających (np. fortrans).

Podczas badania do światła jelita wprowadzany jest pod ciśnieniem gaz, który ma na celu poszerzenie światła jelita celem łatwiejszego wprowadzenia kolonoskopu i łatwiejszemu uwidocznieniu stanu jelita. Ponieważ kolonoskopia jest zwykle badaniem bolesnym, najlepiej wykonać ją w znieczuleniu ogólnym, (niektóre ośrodki preferują sedację, podczas której jest utrzymywany kontakt z osobą badaną) zwłaszcza że czas wykonania badania może przekroczyć 30 minut, a ból wywołuje odruchowe obkurczanie jelita. Mimo to w Polsce jedynie 64% kolonoskopii wykonuje się w analgosedacji. Badanie wykonywane jest zwykle w pozycji leżącej na boku.
admin. med.

Kolografia — rtg dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Post autor: admin. med. »

w medycynie badanie rentgenowskie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, wymaga wstępnego oczyszczenia (środki na przeczyszczenie, lewatywa) oraz wykorzystuje środki cieniujące (inaczej kontrastowe np. baryt)
admin. med.

Angiografia lub arteriografia

Post autor: admin. med. »

Angiogram zwężenia naczyń wieńcowych (koronarografia).

jest techniką obrazowania medycznego wykorzystywaną do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała, zwracającą szczególną uwagę na tętnice, żyły oraz komory serca. Standardową metodą przeprowadzania badania angiograficznego jest wstrzyknięcie nieprzepuszczalnego dla promieni rentgenowskich środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenia obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie takich jak fluoroskopia.

Z definicji angiografia jest metodą tomografii projekcyjnej, jednakże, termin ten stosuje się również w nowszych technikach obrazowania naczyń takich jak tomografia komputerowa (angio-TK) oraz angiografia rezonansu magnetycznego.
więcej: wikipedia
Załączniki
Angiography.jpg
Angiography.jpg (10.97 KiB) Przejrzano 1810 razy
admin. med.

Apektomia

Post autor: admin. med. »

Apektomia - amputacja szczytu korzenia zęba / resekcja wierzchołka korzenia zęba
admin. med.

Endodoncja

Post autor: admin. med. »

Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.
Endodoncja – dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.
admin. med.

Hemangiopericytoma (HPC)

Post autor: admin. med. »

Mięsak tkanek miękkich,
admin. med.

Pachymetria (CCT) - ocena grubości rogówki.

Post autor: admin. med. »

– z greki παχύς pachýs `gruby' metoda diagnostyczna służąca do oceny grubości rogówki.

Obecnie jest obowiązkowym badaniem u chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne, dowiedziono bowiem, że zmiany rogówki są czynnikiem rozwoju jaskry a cienka rogówka jest dodatkowo czynnikiem ryzyka rozwoju neuropatii jaskrowej[1]. Badania pachymetrii są także niezbędne przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce, jak chociażby LASIK.

Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalnego urządzenia, tak zwanego pachymetru. Dostępne obecnie pachymetry umożliwiają pomiar grubości rogówki metodą dotykową z wykorzystaniem metody ultrasonografii[2] lub metodami bezdotykowymi, gdy nie jest wymagany kontakt urządzenia z okiem. Stosuje się pachymetry cechujące się różnymi metodami bezdotykowego pomiaru, takie jak APC (Automatic Puff Control) – system kontroli ciśnienia wyzwalanego powietrza[3], czy w oparciu o technologię OLCR (Optical Low Coherence Reflectometry). Wartości pomiarów osiągane metodami dotykowymi i bezdotykowymi dają porównywalne wyniki[4].

Pachymetrię umożliwiają też mikroskopy konfokalne stosowane w przypadkach skaningowej konfokalnej mikroskopii rogówki (CONFOSCAN).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post