Dramatyczna sytuacja chorych na schizofrenie ich opiekunów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Dramatyczna sytuacja chorych na schizofrenie ich opiekunów

Post autor: admin. med. »

Raport o schizofrenii: dramatyczna sytuacja chorych i ich opiekunów
Schizofrenia to jedna z najpoważniejszych i najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych. Cierpi na nią 50 mln osób na świecie, w tym 385 tys. w Polsce. Właśnie wydano nową publikację na jej temat - "Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy".

Publikacja prezentuje sytuację i problemy osób chorych na schizofrenię oraz ich opiekunów, zwraca szczególną uwagę na długofalowe skutki trudnej i obciążającej roli opiekuna osoby chorej psychicznie.

Zaangażowanie rodziny i ciężar opieki nad chorymi na schizofrenię jest dziś ogromnym wyzwaniem dla systemu opieki psychiatrycznej. Jak wynika z raportu, na każdego pacjenta ze zdiagnozowaną schizofrenią przypada około 10 osób z jego najbliższego otoczenia, które bezpośrednio dotknięte są konsekwencjami choroby. Większość z nich to osoby w średnim wieku, aktywne zawodowo, które poświęcają na opiekę nad chorym średnio 34 godziny tygodniowo.

Angażując się, niestety często same potrzebują pomocy. Jak wskazują badania, ok. 12-18 proc. opiekunów jest na granicy depresji, a jeden na czterech z nich sam wymaga pomocy specjalisty.

Raport, gromadzący szereg informacji nt. sytuacji osób chorych, jak i ich bliskich, ma stać się przyczynkiem do dyskusji o koniecznych kierunkach zmian w opiece nad chorymi na schizofrenię w Polsce.

Więcej: bialystok.wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post