Antydepresanty u dzieci są mało skuteczne i niebezpieczne

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Antydepresanty u dzieci są mało skuteczne i niebezpieczne

Post autor: admin. med. »

Większość antydepresantów jest mało skuteczna w leczeniu ciężkiej depresji u dzieci i nastolatków, a niektóre mogą być wręcz niebezpieczne - wynika z badań opublikowanych przez Lancet.

W leczeniu ciężkiej depresji u dzieci w pierwszej kolejności powinna być stosowana terapia kognitywno-behawioralna. Jednak w Stanach Zjednoczonych coraz częściej sięga się po antydepresanty. Z badań opublikowanych na początku 2016 r. wynika, że wśród osób do 19. roku życia w latach 2005-2012 odsetek tych, którzy zażywają antydepresanty, zwiększył się z 1,3 proc. do 1,6 proc.

W 2004 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała ostrzeżenie, że niektóre leki przeciwdepresyjne u dzieci i nastolatków mogą zwiększać ryzyko targnięcia się na własne życie.

Najnowsze badania jeszcze bardziej wzmacniają te niepokojące doniesienia. Główna ich autorka dr Andrea Cipriani z University of Oxford w Wielkiej Brytanii twierdzi, że przeanalizowano 34 badania, jakie ukazały się do maja 2015 r. i objęto nimi ponad 5,2 tys. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat.

Ta metaanaliza wykazała, że w leczeniu najmłodszych pacjentów jedynie w przypadku stosowania fluoksetyny korzyści przewyższają ryzyko, zarówno jeśli chodzi o skuteczność, jak i działania uboczne. Inny antydepresant nortryptlina okazał się mało efektywny w leczeniu ciężkiej depresji. Z kolei imipramina, wenlafaksyna i duloksetyna są słabo tolerowane.

Wenlafaksyna może na dodatek zwiększać ryzyko myśli i prób samobójczych. Nie wiadomo, jak jest w przypadku pozostałych tych leków, gdyż badacze zastrzegają, że nie byli w stanie ustalić poziomu tego zagrożenia.

- Poza fluoksetyną pozostałe antydepresanty wykazują zbyt mało korzyści w porównaniu do ryzyka, jakie mogą powodować w leczeniu ciężkiej depresji u dzieci i nastolatków - podkreśla współautor badań prof. Peng Xie ze szpitala uniwersyteckiego w Chongqing w Chinach.

W USA na ciężką depresję cierpi 2,8 proc. dzieci w wieku 6-12 lat oraz 5,6 proc. nastolatków od 12. do 18. roku życia. Jej objawem mogą być zaburzenia nastroju, brak apetytu, nerwowość, płaczliwość, niska samoocena oraz myśli samobójcze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post