[Film] Jak powstrzymać apetyt na słodycze?

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
admin. med.

[Film] Jak powstrzymać apetyt na słodycze?

Post autor: admin. med. »

Niezdrowa, ale smaczna żywność ma smak słodki lub mięsny - umami, wywołany działaniem na nasze kubki smakowe cukru lub glutaminianu sodu, zawartych w żywności.

Odbieranie smaków zależy przede wszystkim od prawidłowej pracy kanałów sodowych, potasowych i chlorkowych, a także pewnych białek z rodziny białek G i cyklicznych polipeptydów, zlokalizowanych w kubkach smakowych. Zdolność do odbierania smaków zmniejsza się z wiekiem, gdyż liczba kubków smakowych spada. Uszkodzone kubki smakowe wykazują możliwość regeneracji, za wyjątkiem niektórych neuropatii w przebiegu na przykład cukrzycy. Wtedy mogą wystąpić istotne zaburzenia odczuwania smaków - hypogleuzja.

Smakiem „pierwotnym”, kojarzonym zwykle z bezpieczeństwem i żywnością nadającą się do spożycia, już z okresu płodowego rozwoju człowieka, jest smak słodki. Dlatego człowiek zawsze przyjemnie od dzieciństwa będzie reagował na smaki słodkie, zaś preferencja do innych smaków - gorzkich i słonych, lub kwaśnych jest cechą wyuczoną.

Człowiek uzależnia się od produktów o smaku mięsnym oraz słodkich. Uzależnienie to jest psychiczne i fizyczne, po zaprzestaniu spożywania słodyczy i całkowitym ograniczeniu cukru, pojawiają się objawy abstynencji charakterystyczne dla uzależnienia – niepokój, przyspieszenie tętna, kołatanie serca, drażliwość, łagodna biegunka lub zaparcie zwiększone wydzielanie greliny.

Zwykle sięgamy po niezdrowe jedzenie z powodu braku czasu przygotowania pełnowartościowych produktów, lub w celu odreagowania stresu – skojarzenie przyjemności ze spożyciem słodyczy jest sygnałem pozytywnego wzmocnienia i pierwszym krokiem do uzależnienia.

Uzależnienie od słodyczy prowadzi do zmian biochemicznych i anatomicznych w mózgu, które można naocznie zbadać i wykazać - na przykład autoradiografem – zwiększenia liczby receptorów dopaminowych DRD1, zmniejszenia liczby receptorów DRD2, desensytyzacji, powiększenia liczby niektórych połączeń nerwowych w układzie limbicznym, w szlaku mezolimbicznym. Zmiany te są najczęściej odwracalne Mechanizm powstawania uzależnienia od cukru czy smaku umami jest zatem podobny do uzależnienia od kokainy czy morfiny, ale siła tego uzależnienia jest inny. W uzależnieniu od morfiny zmiany w szlaku mezolimbicznym i samo uzależnienie, są zwykle nieodwracalne. Uzależnienie od słodyczy czy smaku umami jest chorobą, tak samo jak cukrzyca czy grypa.


Jak się możemy odzwyczaić?
Uzależnienie od słodyczy czy smaku umami jest całkowicie odwracalne, w tym celu należy:
- spożywać małe porcje pokarmowe, ale częściej, żeby zapewnić prawidłowy poziom glukozy we krwi i zapobiec zbyt drastycznym jego wahaniom
- spożywać węglowodany złożone
- spożywać cukry proste z dobrego źródła – owoce, warzywa, produkty zbożowe
- uprawiać wysiłek fizyczny (sport)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post