Co to jest skręt jajnika i jajowodu?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Co to jest skręt jajnika i jajowodu?

Post autor: admin. med. »

Skręt przydatków, a więc jajnika i jajowodu, to poważne schorzenie, które w konsekwencji może prowadzić do ich utraty. Dotyczy to najczęściej kobiet w wieku rozrodczym, ale może dotknąć także dziewczynek i kobiet w okresie menopauzy.

Co to jest skręt przydatków?

Na przydatki składają się jajniki i jajowody. Gdy jeden z jajników obróci się, doprowadza do powstania blokady, która uniemożliwia dopływ i odpływ krwi z jajnika. Pojawia się obrzęk i zwiększenie ciśnienia w jajniku, skutkiem czego jest martwica.

Najbardziej narażone są kobiety przed trzydziestym rokiem życia oraz kobiety w ciąży. Tylko 17% skrętów przydatków dotyczy dziewczynek.

Przyczyny

Przyczyną skrętu przydatków jest powiększenie jajnika, głównie z powodów chorobowych, ale także w czasie ciąży, gdy obecność ciałka żółtego powoduje większe zapotrzebowanie na progesteron, produkowany w jajniku, który właśnie z tego powodu może się powiększyć.

Przyczynami wzrostu jajnika, które w konsekwencji mogą prowadzić do skrętu są:

pojawienie się torbieli skórzastej jajnika,
łagodne oraz złośliwe nowotwory,
zmiany hormonalne w okresie dojrzewania,
zaparcia,
rozdęcie esicy,
stymulacja owulacji w celu leczenia niepłodności,
operacja podwiązania jajowodów,
skłonność ze względów anatomicznych (występuje u małych dziewczynek, które w skutek dużej aktywności ruchowej, przy stosunkowo niewielkiej macicy, a dużych jajnikach mogą ulec temu schorzeniu).

Objawy

Objawy skrętu przydatków są niejednoznaczne, a schorzenie jest stosunkowo rzadkie, dlatego symptomy mogą być mylone z innymi chorobami.

Objawy skrętu przydatków to:

nagły i silny jednostronny, wzrastający ból podbrzusza, najczęściej po prawej stronie (może być mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego),
ostry, skurczowy, kłujący ból,
ból promieniujący do pleców, uda, miednicy (może być mylony z zapaleniem trzustki lub kolką nerkową),
czasem ból rozprzestrzeniony jest po całym podbrzuszu,
nudności i wymioty (te objawy sugerują choroby związane z układem pokarmowym, odwracając uwagę od przyczyn znajdujących się w układzie rozrodczym),
gorączka (to późny objaw, zazwyczaj występuje, gdy występuje już martwica jajnika),
u niektórych kobiet w czasie badania podbrzusza można wyczuć jednorodną masę, ucisk na podbrzusze powoduje tkliwość.

Rozpoznanie i leczenie

Skręt jajnika można rozpoznać w badaniu USG, w którym lekarz może zobaczyć powiększenie jajnika oraz ocenić przepływ krwi. Skręt przydatków można rozpoznać też w badaniu rezonansowym czy podczas tomografii komputerowej – te są jednak wykluczone podczas ciąży.

Inne badania takie jak morfologia krwi czy ogólne badanie moczu mogą pomóc wykluczyć inne schorzenia i naprowadzić lekarza na tory właściwej diagnozy.

Leczenie skrętu przydatków jest uzależnione od tego, jak szybko zostanie podjęta interwencja. Niestety u większości pacjentek, przed właściwą diagnozą dochodzi do martwicy jajnika, który w konsekwencji trzeba usunąć. Jeśli jednak uda się przeprowadzić operację szybciej to możliwe jest „odkręcenie” jajnika i zachowanie go. Ocalić jajnik udaje się około 10 % pacjentek dorosłych i 27% dziewczynek. Takie operacje przeprowadza się metodą laparoskopową. Kobiety, które są w ciąży, mogą mieć także przeprowadzoną operację, bez konsekwencji dla zdrowia i bezpieczeństwa płodu.

Jeśli w czasie operacji okaże się, że przyczyną skrętu przydatków są torbiele – usuwa się je. Gdy dochodzi do spontanicznego skrętu lub, gdy skręt się powtórzył chirurg dokonuje profilaktycznego umocowania jajnika, czasem od razu z obu stron, by do podobnych incydentów nie dochodziło w przyszłości.

Powikłania

Najgroźniejszym powikłaniem jest martwica jajnika, a co z tym idzie zmniejszenie szans na zajście w ciążę. Oczywiście ciąża jest możliwa przy obecności jednego jajnika, jednak, gdy dochodzi do skrętów spontanicznych istnieje spore ryzyko, że także drugi jajnik ulegnie skręceniu, dlatego trzeba go umocować w czasie operacji.

Oprócz tego w wyniku skrętu przydatków, który nie jest odpowiednio wcześnie rozpoznany, może dojść do zakażenia czy sepsy. W wyniku operacji mogą też powstać zrosty.

Najważniejsze w leczeniu skrętu przydatków jest możliwie szybkie rozpoznanie, które pozwala ocalić jajnik i uniknąć dalszych powikłań.
źródło: zdrowieintymne.pl/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post