Zmiany w refundacji wyrobów medycznych stracą pacjenci?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Zmiany w refundacji wyrobów medycznych stracą pacjenci?

Post autor: admin. med. »

Na zmianach w refundacji wyrobów medycznych stracą pacjenci?

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED jest przeciwna objęciu wyrobów medycznych systemem cen i marż urzędowych. Wkrótce ma być gotowy projekt ustawy. Zdaniem Izby, zapowiadane przez resort zmiany mogą przyczynić się do upadku polskich sklepów medycznych, a co za tym idzie, utrudnić pacjentom - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - dostęp do zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Według zapowiedzi wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, resort kończy prace nad projektem ustawy o refundowanych wyrobach medycznych. W myśl projektu, wyroby medyczne miałyby podlegać takim samym regulacjom jak leki - czyli musiałyby zostać objęte refundacją, po przeprowadzeniu negocjacji cenowych z producentem.

Nie sposób wyobrazić sobie, aby wyroby medyczne miały podlegać takim samym regulacjom, jak leki, gdyż są to zupełnie inne rodzaje produktów. Przenoszenie zasad z rynku farmaceutycznego na rynek wyrobów medycznych nie jest prostą implementacją, to dwa różne światy – mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny POLMED-u i dodaje, że ten sam wyrób może istnieć w dziesiątkach wariantów wyposażenia i funkcjonalności, a co za tym idzie mieć różną cenę. Lek, od chwili rejestracji do końca stosowania w medycynie ma identyczną, niezmienną postać. Jest to ta sama substancja lecznicza. Z tego powodu nie można przenosić zasad polityki lekowej na wyroby medyczne – wskazuje Włodarczyk.

W liście do Ministerstwa Zdrowia Izba protestuje także przed zmianą sposobu naliczania marż na wyroby medyczne wydawane na zlecenie lekarza. Dziś wyroby te podzielone są na grupy limitowe, określające wysokość dopłaty państwa. Pacjent dopłaca różnice pomiędzy limitem a rzeczywistą ceną wyrobu, decydując się na produkt droższy lub tańszy.

Zdaniem Witolda Włodarczyka, wprowadzenie sztywnych lub maksymalnych marż, zapowiadanych na poziomie 10 – 20 proc. w miejsce istniejącego dziś systemu spowoduje załamanie się sieci polskich sklepów zapatrzenia medycznego, należących głównie do małych i średnich polskich przedsiębiorców. Prace stracić może 10 – 15 tys. osób – mówi dyrektor POLMED-u i dodaje, że w efekcie straci pacjent, bo nie będzie miał gdzie zaopatrzyć się w wyroby medyczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post