Wskaźnik masy ciała, prawidłowe wyliczenie i interpretacja

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Wskaźnik masy ciała, prawidłowe wyliczenie i interpretacja

Post autor: admin. med. »

Do czego służy ocena wskaźnika masy ciała i jak go prawidłowo wyliczyć?
Dr n. med. Agnieszka Serafin
I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Warszawa

Wskaźnik masy ciała (body mass index – BMI) jest obecnie najczęściej stosowaną metodą oceny nadwagi czy otyłości. Jest to iloraz masy ciała wyrażonej w kilogramach i wzrostu (w metrach) podniesionego do kwadratu. Pozwala on na rozróżnienie niedowagi, prawidłowej masy ciała, nadwagi oraz różnych stopni otyłości.

Wartości BMI poniżej 19 kg/m2 charakteryzują osoby z niedowagą wynikającą najczęściej z niedożywienia lub znacznego wyniszczenia organizmu. Za prawidłowe uznaje się wartość BMI w zakresie 20-24,9 kg/m2. Nadwagę rozpoznaje się, jeśli BMI przekroczy wartość 25 kg/m2. Otyłość rozpoznawana jest przy BMI wynoszącym 30 kg/m2 i więcej. Na podstawie BMI rozróżnia się również 3 stopnie otyłości:

otyłość I stopnia – BMI ≥30 kg/m2 i <35 kg/m2
otyłość II stopnia – BMI ≥35 kg/m2 i <40 kg/m2
otyłość III stopnia – BMI ≥40 kg/m2

Ocena BMI pozwala tylko na szacunkową ocenę nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. Niewątpliwą zaletą pomiaru wskaźnika BMI jest łatwość i szybkość uzyskania wyniku oraz duża dostępność, ponieważ nie wymaga specjalistycznych badań. Nie uwzględnia on jednak innych zmiennych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała. Warto zwrócić uwagę, że zbyt duża masa ciała, a tym samym wartość wskaźnika BMI sugerująca nadwagę nie zawsze świadczy o zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Taka sytuacja może wystąpić np. przy znacznie rozbudowanej tkance mięśniowej; pomiar BMI nie różnicuje tkanek, których nadmiar znajduje się w organizmie. Nie jest on więc parametrem idealnym dla osób we wszystkich grupach wiekowych. W toku badań wykazano, że posiada pewne ograniczenia z którymi przed interpretacją wyniku należy się zapoznać. Wskaźnik ten powinien być stosowany z rozwagą i nie jako jedyna metoda oceny nadwagi czy otyłości u osób o bardzo wątłej budowie ciała np. osób w starszym wieku, niedołężnych u których zmiany kostne i zaniki mięśniowe mogą wpływać na masę ciała a tym samym na niewłaściwą interpretację wyników BMI. Podobnie ocena może być zafałszowana u osób o bardzo atletycznej budowie i dużej ilości tkanki mięśniowej. Nie oblicza się także BMI u kobiet będących w ciąży oraz u dzieci i młodzieży. Przy pomiarach dokonywanych przez wyliczenie BMI warto również zwrócić uwagę na dokładność pomiarów antropometrycznych i jakość sprzętu na którym oceniana jest masa ciała.

Ocena BMI jest stosowana rutynowo głównie z uwagi na prostotę wykonania pomiarów i dużą dostępność. Pozwala na ocenę ryzyka utraty zdrowia związaną z BMI ale także innymi współistniejącymi czynnikami ryzyka. Należy jednak pamiętać, że jest narzędziem niedoskonałym. Czułość tego wskaźnika w porównaniu z czułością metod pozwalających ocenić dokładną zawartość tkanki tłuszczowej budzi wiele wątpliwości, szczególnie w odniesieniu do kobiet u których okresowe wahania masy ciała warunkowane są również zmianami hormonalnymi. Pełna ocena zawartości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej wymaga więc zastosowania oceny BMI w połączeniu z bardziej specjalistycznymi metodami.

Piśmiennictwo/źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post