Nietrzymanie moczu dotyczy już większości kobiet

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nietrzymanie moczu dotyczy już większości kobiet

Post autor: admin. med. »

Eksperci: po 60 r.ż. nietrzymanie moczu dotyczy już większości kobiet
Nawet u kobiet młodych, zaledwie 25-letnich mogą się pojawić pierwsze objawy nietrzymania moczu, które zwykle są bagatelizowane. Po 60 r.ż problem dotyka już większość pań - powiedzieli eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Konferencję prasową zorganizowano z okazji odbywającego się po raz ósmy Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week) w dniach 20-26 czerwca.

Ginekolog i położnik z Warszawy dr Grzegorz Południewski powiedział, że po 60. roku życia prawie 70 proc. Polek cierpi z powodu nietrzymania moczu (NTM). Ta dolegliwość zaczyna się jednak już w znacznie młodszym wieku i mogą ją odczuwać nawet kobiety zaledwie 25-letnie. Przed okresem menopauzy występuje ona u 57 proc. pań.

NTM zdarza się również u mężczyzn, głównie u tych po 50. roku życia. Głównym powodem jest u nich tzw. nadreaktywny pęcherz, objawiający się nagłym parciem na pęcherz (nawet wtedy, gdy jest on wypełniony jedynie w połowie), które nie zawsze udaje się powstrzymać.

- U kobiet nietrzymanie moczu związane jest przede wszystkim z osłabieniem mięśni dna miednicy, nazywanymi również mięśniami Kegla, oraz z obniżeniem, a nawet wypadaniem macicy - podkreślił dr Południewski. Inne przyczyny to zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów) osłabiające mięśnie przepony macicy oraz przewlekłe infekcje dróg moczowych.

- Zakażenia te występują u co piątej kobiety w wieku około 60. roku życia i zarówno sprzyjają, jak i nasilają NTM - dodał specjalista.

Osłabienie i urazy przepony mogą spowodować niektóre zabiegi położnicze, ale zdarzają się również podczas porodu naturalnego.

Urazy przepony miednicy oraz jej rozciągnięcie obniżają położenie pęcherza, co z kolei zakłóca pracę zwieracza cewki moczowej. Takie zaburzenia mogą się pojawić już u młodych kobiet, a gdy nie są leczone, z wiekiem się nasilają.

- Nietrzymanie moczu zwykle rozwija się stopniowo, na początku na ogół pojawia się podczas większego wysiłku. Do NTM może dojść podczas skakania, biegania, a nawet kaszlu czy kichania. Kobiety gubią wtedy niewielkie ilości moczu i nie odczuwają jeszcze innych dolegliwości, dlatego jest ono często bagatelizowana - wyjaśnia dr Południewski.

Z czasem "ucieczka" moczu nasila się, a oddawanie moczu w małych ilościach jest coraz częstsze. Towarzyszące temu bóle i pieczenie mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych, które jeszcze bardziej pogłębia NTM.

Trenerka pilates mgr Agata Frysztak przekonywała, że szczególnie na wcześniejszym etapie rozwoju NTM wystarczy jedynie odpowiednia rehabilitacja, która polega głównie na wzmacnianiu mięśni dna miednicy. U innych kobiet wystarczy zastosować leki, np. preparaty hormonalne. W przypadku bardziej zaawansowanego nietrzymania moczu konieczne jest leczenie zabiegowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post