Kiedy aptekarz będzie mógł wydać lek droższy niż przepisany

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Kiedy aptekarz będzie mógł wydać lek droższy niż przepisany

Post autor: admin. med. »

Droższy odpowiednik? Proszę bardzo!
mgr.farm - 10 Maj 2016

Kilka dni temu Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą darmowe leki dla seniorów. Ta sama nowelizacja pozwoli też aptekarzom na wydawanie pacjentom droższych odpowiedników leków z recepty – a nie tylko tańszych jak do tej pory. A to nie koniec zmian…

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza istotne dla aptekarzy zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W jej artykule 44 zmieniono brzmienie ustępu 2 i dodano do niego ustępy 2a do 2d. Zgodnie z ich brzmieniem osoby wydające leki będą mogły wydać nie tylko tańsze odpowiedniki leków z recepty, ale również takie których cena jest równa lub wyższa od przepisanych przez lekarza. Dotychczasowe ograniczenie bardzo często uniemożliwiało wydanie jakiegokolwiek leku na zniżkę, w sytuacji gdy lekarz przepisał pacjentowi na recepcie najtańszy lek z grupy limitowej, niedostępny w aptece lub hurtowniach. Dopuszczalna będzie również wydanie zamiennika z odpłatnością 100%.

Art. 44 po ust. 2 dodaje się:

„2a. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek, na żądanie świadczeniobiorcy, po uprzednim spełnieniu obowiązku, o którym mowa w ust. 1, wydać lek inny niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena detaliczna jest równa lub wyższa od ceny leku przepisanego na recepcie.

2b. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte refundacją może na żądanie świadczeniobiorcy, po uprzednim spełnieniu obowiązku, o którym mowa w ust. 1, wydać lek nieobjęty refundacją, inny niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce oraz o postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych za 100% odpłatnością.”

Aptekarzy z pewnością ucieszy też nowo powstały ustęp 2c, który umożliwi wydawanie pacjentom opakowań leków do 10% większych niż przepisane na recepcie. W praktyce będzie to dawało prawo farmaceucie do wydania zniżkowo opakowania leku zawierającego 30 tabletek, w sytuacji gdy na recepcie lekarz wpisze 28 tabletek.

2c. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte refundacją może wydać lek w opakowaniu zawierającym różną – o maksymalnie 10%, liczbę dawek niż określona na recepcie.

Wszystkie nowe przepisy dotyczą zarówno leków jak i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Nowelizacja wchodzi w życie 30 dni po jej opublikowaniu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post