Kolposkopowe zmiany śródnabłonkowe o dużym nasileniu H SIL

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Kolposkopowe zmiany śródnabłonkowe o dużym nasileniu H SIL

Post autor: admin. med. »

H SIL - High grade Squamous Intraepithelial Lesions = zmiany śródnabłonkowe o duzym nasileniu

Obrazy kolposkopowe odpowiadające histologicznym rozpoznaniom dysplazji średniego, dużego stopnia i raka wczesnoinwazyjnego (CIN 2, CIN 3, i Ca plano IA1) różnią się istotnie od obrazów zmian mniej nasilonych. Po oczyszczeniu powierzchni szyjki macicy z nadmiaru śluzu ukazuje się często nieprawidłowa podnabłonkowa sieć naczyniowa. Układ zniekształconych naczyń należy odróżnić od neoangiogenezy towarzyszącej inwazji raka w podścielisko. Powierzchnia strefy przekształceń jest nierówna, pola poletkowania i punkcikowania są nieregularne i położone ponad lub poniżej powierzchni podścieliska szyjki, czasami pokryte są nierównymi bryłami leukoplakii lub obserwuje się miejsca pozbawione pokrywy nabłonkowej czyli nadżerkę prawdziwą (erosio vera).

Po kontrastowaniu nabłonka szyjki macicy 3% kwasem octowym niemal natychmiast pojawia się intensywne kredowobiałe lub porcelanowe zmniejszenie przejrzystości, które utrzymuje się przez kilka minut. Zbielały nabłonek jest wyraźnie pogrubiały, nieregularny, obserwuje się tzw. atypową strefę regeneracji, a w niej odmiany poletkowania, punkcikowania i leukoplakii.

Próba z płynem Lugola wypada najczęściej ujemnie, nabłonek dysplastyczny nie barwi się na ciemny brąz, choć widoczne są obszary o zwiększonym wychwycie jodu. Próba z płynem Lugola ma ogromne znaczenie do określenia lokalizacji zmiany przy planowaniu leczenia chirurgicznego.
źródło: kolposkopia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post