Tendinopatia stożka rotatorów

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
admin. med.

Tendinopatia stożka rotatorów

Post autor: admin. med. »

Tendinopatie to grupa schorzeń odnosząca się do ścięgien mięśni. W przypadku barku chodzi tu o ścięgna mięśni stożka rotatorów: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy. Tendinopatie można ogólnie podzielić na zapalenia ścięgien (tendinitis), które powstają najczęściej w wyniku urazu oraz na zwyrodnienie ścięgna (tendinosis).

Zapalenie ścięgna (tendinitis) ma nagły początek związany przeważnie z urazem. Czasem jednak może być symptomem choroby układowej. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście obustronnych zapaleń. Typowo jednak związane jest z nagłym naciągnięciem lub częściowym uszkodzeniem ścięgna. Pacjent ma trudność z wykonaniem czynności aktywujących dane ścięgno. W przypadku barku ból zlokalizowany jest w okolicy mięśnia naramiennego, ale z czasem może zacząć przenosić się w dół do ramienia, przedramienia. Ból w zależności od rozległości zapalenia może być odczuwany przy ruchach, jak i w spoczynku. Jeśli uraz jest niewielki (naciągnięcie) to dolegliwość ma tendencję do szybkiego ustępowania. Jeśli ból jest obecny w nocy i w spoczynku warto początkowo wspomóc się farmakoterapią. Niewątpliwie wskazane jest też odciążenie kończyny.

FIZJOTERAPIA:
Aby przyspieszyć leczenie można już we wczesnej fazie wprowadzić rehabilitację. Na początku pracuje się technikami tkanek miękkich - delikatny masaż poprzeczny samego ścięgna. Dodatkowo pracuje się nad punktami spustowymi mięśni, które tworzą się w wyniku napięcia bólowego, a które same mogą dawać dolegliwości bólowe. Pozytywnie wpływa również kinesiotaping odpowiednio zaaplikowany na okolicę urazu. Wraz z polepszaniem się stanu pacjenta należy wprowadzić trening mięśni stożka rotatorów.

Zwyrodnienie ścięgna (tendinosis) jest formą zmian zwyrodnieniowych i ma nieco inny charakter niż zapalenie. Często jest objawem istniejącej już wcześniej patologii (konflikt podbarkowy, dyskinezja łopatkowo-klatkowa, nadruchomość, decentrowanie głowy kości ramiennej). Każda z nich doprowadza do długotrwałych przeciążeń ścięgien i w konsekwencji do procesu degeneracyjnego ścięgna. Objawem tendinozy jest również ból.

FIZJOTERAPIA:
Fizjoterapia w przypadku zwyrodnienia ścięgien (tendinosis) jest zbliżona do tej, która stosuję się przy zapaleniu ścięgna (tendinitis). Dodatkowo wprowadza się specjalny trening chorych mięśni ukierunkowany na jedną z ich prac.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post