Pigułka PO Postinor Duo

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Pigułka PO Postinor Duo

Post autor: admin. med. »

Postinor Duo

Jednym z nielicznych dostępnych w Polsce preparatów z grupy hormonalnej antykoncepcji stosowanej po stosunku (tzw. „pigułka po”, "plan B" lub też „after morning pills”) jest Postinor Dou. Do nabycia w większości aptek jako lek pełnoplatny (nie jest fundowany przez NFZ) i tylko na receptę.

Wbrew rozpowszechnionej opinii, że receptę na Postinor Duo może wypisać tylko specjalista ginekolog, to taką receptę może wypisać KAŻDY lekarz, w tym lekarz stomatolog lub lekarz weterynarii.Opakowanie zawiera 2 tabletki i kosztuje ok. 55-85 PLN.

Jego działanie opiera się na zwiększonej dawce progestagenu

Każda tabletka zawiera dawkę 750 µg levonorgestrelu, syntetycznego progestagenu.

Dawka 750µg jest porównywalna z dawką progestagenu zawartą w 3 tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych. Nie jest to więc jak podają niektóre źródła "prawdziwa bomba atomowa siejąca spustoszenie w organiźmie kobiety".
Działa następująco:

opóźniania proces owulacji (jeśli jeszcze do niego nie doszło)
zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia dostęp plemnikom
utrudniani zagnieżdżenie zapłodnionej komórce jajowej (jeśli do zapłodnienia już doszło):
Jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się chwili zapłodnienia to jest to działanie wczesnoporonne.
Jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się w chwili zagnieżdżenia się zarodka - to jest to działanie antykoncepcyjne.

Choć uważa się, że Postinor Duo podany w czasie do 72 godzin po stosunku może mieć działanie wczesnoporonne (jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się chwili zapłodnienia) to jednak zastosowany we wczesnej ciąży (w późnej tym bardziej) nie jest lekiem poronnym. Zawarty w nim levonorgestrel należy bowiem do grupy tzw. progestagenów (od greckiego gestos - ciąża) czyli hormonów wspierających ciążę. Zastosowany więc w czasie ciąży, nawet w dużej dawce, nie spowoduje poronienia.
Stosowanie:

W przypadku stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć 1 tabletkę, jak najwcześniej po stosunku, jednak nie później niż 72 godziny. Późniejsze przyjęcie tabletki znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powodzenia. Jeśli przyjęcie pierwszej tabletki nastąpiło później niż 1 godzinę po stosunku, to po 12 godzinach należy przyjąć drugą tabletkę.
Po kilku dniach może wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Miesiączka może jednak wystąpić w swoim terminie, może się też opóźnić i pojawić w dowolnym momencie aż do terminu następnej miesiączki.

Należy pamiętać, że jest to forma antykoncepcji awaryjnej i nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletek w ciągu jednego cyklu.
Skutki uboczne:

nudności i wymioty
bóle i zawroty głowy
uczucie rozbicia
uczucie „opuchnięcia"
napięcie w sutkach
obrzęki

Przeciwwskazania:

ciąża
zakrzepowe zapalenie żył
udar mózgu
karmienie piersią
zespoły zatorowo-zakrzepowe
ciężka niewydolność wieńcowa
łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby
niewydolność wątroby
anemia sierpowatokrwinkowa
niedobór antytrombiny III

Ponieważ Postinor Duo jest lekiem stosunkowo drogim i często z różnych względów zdobycie recepty na niego jest bardzo trudne można zastąpić go nie mniej skuteczną metodą Yuzpe
Załączniki
postinor-duo.jpg
postinor-duo.jpg (22.64 KiB) Przejrzano 738 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post