Usuwanie nadmiaru jedzenia z żołądka przez rurkę

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Usuwanie nadmiaru jedzenia z żołądka przez rurkę

Post autor: admin. med. »

Przez rurkę można usunąć około 1/3 nadtrawionej treści żołądkowej
Dzięki wszczepieniu do żołądka rurki z zaworem patologicznie otyłe osoby będą mogły pozbyć się pokarmu, który zdążyły już przeżuć - informuje "New Scientist".

Urządzenie AspireAssist przeznaczone dla osób ze znacznego stopnia otyłością (BMI powyżej 35) uzyskało już aprobatę US Food and Drug Administration. Podczas prostego zabiegu do żołądka wszywa się rurkę z wyprowadzonym na skórę brzucha wylotem, zaopatrzonym w zawór.

Normalnie zawór jest zamknięty, ale po posiłku można podłączyć do wylotu kolejną rurkę, otworzyć zawór i usunąć z żołądka około 1/3 nadtrawionej treści - na przykład spuszczając ją w toalecie. Nie da się jednak usunąć wszystkiego, ponieważ początek rurki jest zbyt wysoko. Zawór wyposażono w mechanizm zabezpieczający, który pozwala używać go tylko do trzech razy dziennie, przez nie więcej niż sześć tygodni. Po tym czasie przestaje działać i trzeba wymienić część urządzenia.

Teoretycznie powinno to zapobiec nadużywaniu dawanych przez AspireAssist możliwości, jednak nie da się wykluczyć, że pacjenci znajdą sposób na przechytrzenie zaworu. Także sama możliwość "anulowania" posiłku może być zachętą, by jeść jeszcze więcej.

Jak przestrzega wytwórca, firma Aspire Bariatrics z Pensylwanii, użytkownik musi jeść powoli i dobrze przeżuwać, ponieważ zbyt duże kęsy mogłyby zatkać sześciomilimetrowej średnicy rurkę. To o tyle korzystne, że wolniejsze tempo i lepsze żucie pomagają zapobiec przejedzeniu. Ponadto zalecane są regularne badania krwi sprawdzające poziom elektrolitów (tego rodzaju "wymioty" mogą je zakłócić).

Podczas badań klinicznych masa ciała 171 osób, którym wszczepiono AspireAssist i udzielono zaleceń dotyczących stylu życia, zmniejszyła się w ciągu roku przeciętnie o 14 procent. Grupa, w której ograniczono się do zaleceń, schudła tylko o 5 proc.

Wśród skutków ubocznych metody są niestrawność, nudności i wymioty. Ponadto po usunięciu urządzenia może utworzyć się trwała przetoka pomiędzy żołądkiem a ścianą brzucha.

Schudnięcie wyłącznie dzięki diecie jest bardzo trudne, jeszcze trudnej utrzymać nową wagę. Według różnych badań od 64 do 95 proc. osób na diecie wraca do początkowej wagi lub staje się jeszcze cięższymi.

Najskuteczniejsze odchudzanie opiera się na by-pasie żołądkowym, który zmniejsza wchłanianie substancji odżywczych. Metoda nie jest jednak pozbawiona ryzyka.

Inne, nieszablonowe terapie, to np. wszczepienie stymulatora nerwu łączącego żołądek z mózgiem (ma to zmniejszać apetyt) oraz wprowadzanie balonika do żołądka (po jego nadmuchaniu pojawia się poczucie pełności).

Jednak nie ma metody, która pozwoliłaby pacjentowi objadać się bez ograniczeń i chudnąć, choć wiele internetowych reklam to właśnie obiecuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post