Usuwanie blizn, bruzd, tatuaży. Dermabrazja

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Usuwanie blizn, bruzd, tatuaży. Dermabrazja

Post autor: admin. med. »

Dermabrazja jest procedurą, w której za pomocą ręcznego ścierania skóry usuwa się blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki (takie jak zmarszczki wokół ust, zwane również zmarszczkami palaczy), a także tatuaże. Najczęściej dermabrazję wykonuje się ze względu na blizny oraz zmarszczki wokół ust jako samodzielny zabieg, może jednak być połączona z innymi zabiegami. Dermabrazja nie jest koniecznością u wszystkich pacjentów z wyżej wymienionymi problemami, u niektórych z nich dobre rezultaty może dać peeling chemiczny i inne techniki usuwania blizn. Niektórzy mogą się poddać wygładzaniu laserowemu.
Celem tego zabiegu jest redukcja głębokich dziur po trądziku lub ospie, redukcja zmarszczek wokół oczu, ust i podbródka oraz przebarwień posłonecznych, plam czy blizn.
Czy możesz poddać się dermabrazji?

Nie każdy może poddać się dermabrazji. Jeżeli skóra jest podatna na bliznowiec, przebarwienia, trudno goi się po oparzeniach, nawet niewielkie rany powodują duże blizny, dermabrazja nie jest najlepszą opcją. Środek ścierający dosłownie złuszcza warstwy skóry, odsłaniając młodszą i świeższą warstwę skóry leżącą głębiej. Jeśli skóra goi się źle, rezultaty dermabrazji mogą być katastrofalne.
Jeżeli występuje opryszczkę jamy ustnej, lekarz musi wyrazić zgodę na zabieg. Ważne jest, aby przed poddaniem się dermabrazji zaleczyć opryszczkę, np. używając Zovirax. Jest to istotne, gdyż w przypadku wybuchu choroby podczas okresu gojenia po dermabrazji, opryszczka może rozprzestrzenić się na całą twarz i doprowadzić do trwałych blizn.


Nie powinno się także wykonywać zabiegu w przypadku następujących zaburzeń:
niezdiagnozowane zmiany
niedawne wybuchy opryszczki
brodawki
aktywny trądzik sączący (stadium 3-4)
aktywny trądzik różowaty
cukrzyca niestabilna
zaburzenia systemu odpornościowego
problemy z pigmentacją

Jest to zabieg wymagający cierpliwości, szczególnie jeśli chodzi o proces gojenia ran. Zdarza się, że po zabiegu pacjent jest w gorszym stanie psychicznym, dlatego tez istotne jest, aby przed zabiegiem stan ten był dobry.

Przed zabiegiem

Podczas konsultacji powinno się poinformować lekarza o tym, czy jesteś palaczem, jakie leki i witaminy przyjmujesz, itp. Jest to bardzo istotne. Należy rozważyć rzucenie palenia, gdyż znacznie opóźnia ono proces gojenia.
Zostanie także omówiony rodzaj znieczulenia, jakie zostanie użyte podczas zabiegu. Większość zabiegów dermabrazji wykonywanych jest przy znieczuleniu miejscowym lub lekkiej narkozie.
Lekarza poinformuje także o tym, co należy zrobić przed samym zabiegiem oraz jak radzić sobie podczas okresu gojenia, zaleci również przyjmowanie Arniki, witaminy K itp. w celu zmniejszenia opuchlizny i posiniaczenia.
Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować niektórych leków, m.in. produkty zawierające aspirynę, środki pobudzające, serotoninę, itp.
Przed zabiegiem pacjent musi poddać się badaniom krwi, jest to dodatkowy wydatek.

Przebieg operacji

Zabieg dermabrazji trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin, w zależności od wielkości powierzchni. Gdy już znajdziesz się na stole operacyjnym, zaaplikowane zostanie znieczulenie.
Dermabrazja rozpoczyna się od ręcznego złuszczania skóry za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego lub też złuszczania mechanicznego za pomocą urządzenia podobnego do mechanicznej polerki do paznokci. Lekarz złuści skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni. Niektóre blizny znikają już po pierwszym zabiegu, inne jednak będą wymagały dodatkowych zabiegów.
Po zakończonym zabiegu lekarz nałoży na twarz cienką warstwę substancji antybakteryjnej. Niektórzy lekarze stosują specjalną syntetyczną warstwę skóry dla ochrony odsłoniętych tkanek podczas procesu gojenia

Przebieg pooperacyjny

Możesz czuć się otępiony znieczuleniem i lekami, prawdopodobnie nie będziesz wiele pamiętać przez dzień lub dwa. Po zabiegu należy prowadzić spokojny tryb życia i przez 7 - 14 dni (lub tak długo jak zaleci to lekarz) podczas leżenia układać głowę wyżej np. na dwóch poduszkach. Przez pierwsze 3 dni twarz wyglądać będzie na spuchniętą. W miarę upływu czasu opuchlizna ustąpi. Podobnie będzie w przypadku sińców. Pamiętaj o tym, że wszystko ładnie się zagoi. Opuchlizna i posiniaczenie są typowymi skutkami zabiegów inwazyjnych. Dermabrazji towarzyszy natomiast zaczerwienienie i wyciek z rany.
Po zabiegu odczuwalny będzie niewielki dyskomfort. Podwyższona temperatura może oznaczać zapalenie, jednak podawane antybiotyki, powinny zapobiec takiej sytuacji. Opuchliznę można częściowo zmniejszyć za pomocą okładów z lodu.
Czas gojenia zależy od głębokości dermabrazji. Jeżeli zabieg nie jest tylko powierzchowny (np. lekki peeling chemiczny), należy się liczyć z tym, że gojenie będzie przebiegało od 1 do 2 tygodni. Skóra będzie wyglądała jak po oparzeniu słonecznym. Pielęgnacja polega na zmienianiu opatrunków i stosowaniu odpowiednich środków. Jeżeli pojawią się strupy, nie należy ich pod żadnym pozorem odrywać! Po zabiegu mogą pojawić się nawet większe blizny niż wcześniej, nie należy się tym martwić, znikają one po około 10 dniach.
Po zabiegu konieczne jest używanie kremu z filtrem (najlepiej tzw. blokerów), ponieważ skóra jest wówczas bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni UVA/UVB. Należy dlatego całkowicie zrezygnować z opalania na kilka miesięcy! Nie wolno także używać produktów z kwasami AHA, witaminą A i środkami złuszczającymi, aż do momentu, gdy lekarz stwierdzi, że jest to bezpieczne. W okresie gojenia, który może potrwać nawet kilka miesięcy, skóra jest bardzo wrażliwa.
Po tym czasie skóra będzie naprawdę gładka i odzyska młody wygląd. Zaróżowienie oraz nadwrażliwość ustąpią z czasem. Zaróżowienie może utrzymywać się do 5 miesięcy lub nawet dłużej, w zależności od indywidualnych cech skóry i głębokości dermabrazji. Musisz zadbać o swoją skórę, jeśli chcesz utrzymać jej piękny wygląd. Chociaż żaden zabieg nie jest w stanie zatrzymać procesu starzenia, dermabrazja nada skórze młodzieńczy wygląd jeszcze przez jakiś czas.
Po około 2 tygodniach, jeżeli tylko wysięk i strupy ustąpią, można zacząć stosować kosmetyki w celu ukrycia zaczerwienienia.

Ryzyko i powikłania przy dermabrazji

Główne ryzyko po zabiegu to:

reakcja alergiczna na znieczulenie,
nierównomierne usunięcie naskórka,
tendencja do bliznowacenia,
infekcje,
pęcherze,
przebarwienia

Bardzo istotne:
Bezwzględnie należy poinformować lekarza o opryszczce i innych infekcjach wirusowych! Po zabiegach takich jak dermabrazja, peeling chemiczny czy też wygładzanie laserowe, wirus może rozprzestrzenić się i przyczynić do deformacji obszaru poddanego leczeniu. Poważnym zagrożeniem są także bakterie. Infekcje bakteryjne mogą mieć takie same skutki jak infekcje wirusowe.
Jeżeli twoja skóra ma oliwkowy, czarny, brązowy czy żółty koloryt, poważnie zastanów się nad zabiegami, jakim się poddajesz. Dermabrazja, wygładzanie laserowe, a nawet peeling chemiczny mogą poważnie uszkodzić skórę u osób z cechami etnicznymi. Musisz być ostrożny, jeżeli przez ostatnie półtora roku przyjmowałeś Accutane, gdyż powoduje on zgrubienie skóry i zwiększa ryzyko powstania rozległych blizn.
trakss4s
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 20 cze 2016, o 18:50

Re: Usuwanie blizn, bruzd, tatuaży.Dermabrazja

Post autor: trakss4s »

Niezła opcja, osobiście ostatnio miałam problemy z bliznami i znajoma mi poleciła dr. Michał Tarkiewicz który zajął się dla mnie profesjonalnym usuwanie blizn lublin i rezultaty naprawdę bardzo dobre, świetny fachowca, taki jak wy !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post