Jak szczepić dziecko chore na cukrzycę?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Jak szczepić dziecko chore na cukrzycę?

Post autor: admin. med. »

Jak szczepić dziecko chore na cukrzycę?
22.06.2016
dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska
Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
U 6-letniego chłopca kilka tygodni temu rozpoznano cukrzycę. Dziecko do tej pory szczepiono zgodnie z obowiązkowym kalendarzem szczepień. Jak najkorzystniej rozszerzyć szczepienia ochronne? Jaką zastosować szczepionkę przeciwko pneumokokom – tylko PPSV-23, tylko PCV-13, czy obie te szczepionki?

Rozpoznanie cukrzycy stanowi wskazanie do poszerzenia programu szczepień, zwłaszcza o szczepienia przeciwko pneumokokom oraz grypie.

Odpowiadając na pytanie dotyczące szczepienia przeciwko pneumokokom 6-letniego dziecka z rozpoznaną cukrzycą, musimy mieć świadomość, że większość zaleceń dotyczących sposobu prowadzenia uodpornienia przeciwko pneumokokom w grupach ryzyka pochodzi z krajów, w których małe dzieci szczepi się przeciwko pneumokokom rutynowo od wielu lat. Sprawia to, że sytuacja epidemiologiczna w zakresie krążących typów serologicznych różni się od sytuacji w Polsce. Uzasadnione wydaje się zatem opracowanie zaleceń odpowiednich dla polskich warunków. Biorąc pod uwagę lepszą odpowiedź immunologiczną na szczepionkę skoniugowaną, dostępność takiego preparatu dla wszystkich grup wiekowych, istotny udział typów serologicznych uwzględnionych w szczepionkach skoniugowanych w wywoływaniu inwazyjnej choroby pneumokokowej w Polsce, 6-letniemu dziecku z grupy ryzyka należy najpierw podać PCV-13, a po upływie co najmniej 8 tygodni – PPSV-23. Takie postępowanie jest również zgodne z zaleceniami American Academy of Pediatrics (AAP).

Chorym na cukrzycę zaleca się również coroczne szczepienie przeciwko grypie. Chociaż cukrzyca nie stanowi szczególnego wskazania do szczepień przeciwko meningokokom, warto je zalecić – podobnie jak w populacji zdrowej.
Pozostałe szczepienia można realizować zgodnie z PSO w wyrównanym okresie choroby.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post