Nowe specjalizacje lekarskie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nowe specjalizacje lekarskie

Post autor: admin. med. »

Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów do wykazu specjalizacji lekarskich zostanie dodana endokrynologia ginekologiczna i andrologia w miejsce istniejącej endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, oraz gastroenterologia i hepatologia w miejsce gastroenterologii.

"Celem wejścia w życie rozporządzenia jest umożliwienie odbywania specjalizacji w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i andrologii. Poradnie o profilu andrologicznym oraz hepatologicznym istnieją już w Polsce od kilku lat, zatrudniając lekarzy różnych specjalności, ale bez potwierdzenia posiadanego przygotowania zawodowego uzyskaniem tytułu specjalisty. Obecnie żadna ze specjalizacji lekarskich nie obejmuje całości zagadnień związanych z andrologią. Fizjologia i patofizjologia zaburzeń męskiego układu płciowego są traktowane wycinkowo i pobieżnie w trakcie studiów medycznych i kursów specjalizacyjnych" - argumentuje resort zdrowia.

Projekt planuje również możliwość dokończenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości oraz w dziedzinie gastroenterologii przez obecnie szkolących się lekarzy w tych dziedzinach (łącznie ok 200 osób).

Z inicjatywą zmiany nazwy dotychczas funkcjonującej specjalizacji w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości wystąpił Konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. dr hab. Andrzej Lewiński.

W Europie andrologia jest oficjalnie uznana za podspecjalizację endokrynologii i urologii (np. w Niemczech, Estonii i na Węgrzech). Europejska Akademia Andrologii (EAA) wprowadziła możliwość uzyskania certyfikatu z andrologii klinicznej po odbyciu praktyk w ośrodkach referencyjnych. W naszym kraju takim ośrodkiem jest Centrum Kształcenia Klinicznego EAA przy Katedrze Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Europejski certyfikat uzyskało dotychczas 8 polskich lekarzy (4 urologów, 3 endokrynologów i 1 ginekolog).

Z wnioskiem o zmianę nazwy specjalizacji w dziedzinie gastroenterologii na specjalizację w dziedzinie gastroenterologii i hepatologii wystąpił Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Wniosek został uzasadniony zwiększającą się w ostatnich latach zachorowalnością na choroby wątroby, przede wszystkim chorobę stłuszczeniową wątroby, co jest spowodowane epidemią otyłości i zespołu metabolicznego, a także nadużywaniem alkoholu i leków.

W załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, zawierającym zestawienia nazw poszczególnych specjalizacji w krajach Unii Europejskiej, nie występuje specjalizacja mająca w nazwie człon „andrologia”, natomiast w punkcie 5.1.3. są wymienione 3 kraje (Francja, Holandia i Szwecja), w których w nazwie specjalizacji została uwzględniona „hepatologia” lub „choroby wątroby”.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post