Ubytek w przegrodzie międzykomorowej

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej

Post autor: admin. med. »

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej (łac. defectus sepii ventriculorum), to najczęściej wrodzona wada serca, w wyniku której krew przepływa z lewej do prawej komory serca co powoduje jej przerost wraz ze wzrostem przepływu krwi przez krążenie małe.

Ubytek może być wynikiem nieprawidłowego rozwoju przegrody międzykomorowej już w życiu płodowym lub bywa także następstwem urazu klatki piersiowej, pęknięcia tętniaka części błoniastej przegrody lub pęknięcia objętej zawałem części mięśniowej.

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej występuje jako wada wrodzona w 25 proc.. Znajduje się częściej w obrębie części błoniastej niż części mięśniowej.

Objawy ubytku w przegrodzie międzykomorowej
- łatwa męczliwość noworodków ujawniająca się zwłaszcza podczas karmienia,
- szmer skurczowy przy lewym brzegu mostka, w III i IV przestrzeni międzyżebrowej, jest on szorstki, holosystoliczny, najgłośniejszy wzdłuż lewego brzegu mostka i w dolnej części okolicy przedsercowej
- przerost prawej komory serca,
- badanie EKG ujawnia częściowy lub całkowity blok prawej odnogi pęczka Hisa,
- w badaniu radiologicznym stwierdza się: przerost prawej komory serca, niewielki przerost lewej komory i przedsionka, poszerzony pień tętnicy płucnej i intensywniejszy rysunek naczyniowy płuc.

W dużym ubytku części błoniastej serce może ulec rozstrzeniu w całości. Odwrócenie przecieku mogą spowodować zmiany morfologiczne pojawiające się już w 1-2 roku życia.

Leczenie ubytku w przegrodzie międzykomorowej
Leczenie ubytku w przegrodzie międzykomorowej jest operacyjne, gdy: pacjent nie reaguje na farmakoterapię, ma cechy rozpoczynającego się nadciśnienia płucnego, przeciek przekracza 50 proc. Małe ubytki mają skłonność do samowyleczenia poprzez zasklepianie się. Antybiotyki należy stosować w celu uniknięcia infekcyjnego zapalenia wsierdzia.
Monika Kozak
źródło: interna.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post