Operacje zeza u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Operacje zeza u dzieci

Post autor: admin. med. »

Operacje zeza u dzieci w ramach kontraktu z NFZ

Zez jest chorobą, która najczęściej charakteryzuje się nieprawidłowym ustawieniem osi widzenia obu oczu, uciekaniem oka w kierunku nosa lub skroni. Może wynikać zarówno z zaburzenia mięśni poruszających gałką oczną, co przyczynia się do zmiany kąta patrzenia jednego oka względem drugiego, jak i z chorób dziedzicznych, zapalnych lub nowotworowych oczu.
Specjalistyczna diagnostyka i leczenie zeza

Już podczas pierwszej wizyty specjalista chorób oczu może określić, czy u dziecka występuje choroba zezowa.

Diagnozę choroby zezowej rozpoczynamy od szczegółowego wstępnego wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzenia podstawowych badań okulistycznych, takich jak:

określenie ostrości widzenia
ocena ustawienia oczu
zmierzenie kąta zeza
sprawdzenie obuocznego widzenia.

Badania te pozwalają określić typ zeza oraz ustalić kolejne etapy leczenia. W razie konieczności lekarz może skierować na dodatkowe badania diagnostyczne oraz konsultacje u lekarzy innych specjalności. Podjęcie decyzji o wczesnym leczeniu zeza jest bardzo istotne, gdyż zjawisko to jest normą jedynie u noworodków i może potrwać maksymalnie do wczesnego okresu niemowlęctwa. Nieprawdziwe jest twierdzenie, że z zeza dziecko wyrośnie. Zaburzenie w nieprawidłowym ułożeniu osi widzenia obu oczu już u trzymiesięcznego niemowlęcia jest zjawiskiem nieprawidłowym, wymagającym konsultacji z lekarzem okulistą.

*Badanie dna oka przeprowadza się przy rozszerzonych źrenicach, czyli tzw. porażeniu akomodacji. Ze względu na charakter badania, przewidziany czas trwania wizyty to około 2 godziny. Po badaniu, ze względu na rozszerzone źrenice, które nie będą reagować na światło, może wystąpić światłowstręt i gorsze widzenie w szczególności do bliży. Efekt ten może utrzymywać się od 4 do 5 godzin.

Istnieją przypadki, w których diagnoza choroby zezowej wymaga dłuższej obserwacji pacjenta. Wynikać to może z budowy gałki ocznej, która może stwarzać wrażenie zeza pozornego.

Metody leczenia zeza

Leczenie zachowawcze przy wykorzystaniu okularów oraz soczewek

Dzieciom z zezem akomodacyjnym, związanym z nadwzrocznością średnią lub wysoką, proponuje się noszenie specjalnych okularów korygujących, które wyrównują wadę wzroku, powodują lepsze ustawienie oczu i dają możliwość rozwoju widzenia obuocznego. U niemowląt wykorzystuje się miękkie, silikonowe okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku obuocznej wady wzroku i braku możliwości noszenia okularów stosuje się specjalistyczne soczewki kontaktowe. Leczenie zachowawcze nie zawsze jest wystarczające, w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.


Operacje zeza u dzieci

Celem leczenia operacyjnego, w zależności od operowanego przypadku, jest wzmocnienie
lub osłabienie mięśni poruszających gałką oczną. Operacje zeza przeprowadzamy pod pełną narkozą
i opieką anestezjologiczną. Czas operacji to około 30 minut. Przez około 1–2 dni po zabiegu pacjent przebywa na oddziale szpitalnym. Okres rekonwalescencji trwa do 6 tygodni.
Przed przeprowadzeniem zabiegu zlecamy wykonanie dodatkowych badań:

morfologia
poziom cukru we krwi (na czczo)
badanie HCV
badanie krzepnięcia (APTT i INR)
badanie poziomu sodu i potasu we krwi

Zabiegi przeprowadzane są na czczo, wskazane jest zatem, by ostatni posiłek był na 6 godzin
przed planowaną operacją. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post