Chlamydia - objawy i leczenie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Chlamydia - objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową w Europie, a liczba zarażonych wzrasta każdego roku. Chlamydia najczęściej występuje u kobiet i mężczyzn pomiędzy 16 a 25 rokiem życia, lecz może dotknąć ludzi w każdym wieku. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet, gdyż aż 75% zarażonych nie doświadcza żadnych objawów chlamydii. Podobnie jest w przypadku mężczyzn, gdzie aż 50% nie zauważa żadnych symptomów tej choroby.

Chlamydia jest bardzo niebezpieczna, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych jeśli nie jest odpowiednio leczona, a w szczególności bezpośrednio zagraża narządom płciowym. Aby zwalczyć tą przenoszoną drogą płciową chorobę należy zastosować odpowiednie antybiotyki.
Co powoduje tą chorobę?

Bakteria odpowiedzialna za tą chorobę to chlamydia trachomatis. Bakteria ta zagnieżdża się wewnątrz pochwy lub penisa i może być znaleziona w nasieniu oraz wydzielinie pochwowej zarażonych osób. Chlamydia trachomatis przenosi się poprzez niezabezpieczony stosunek seksualny, w tym tradycyjny, oralny, analny, a nawet poprzez wspólne używanie erotycznych zabawek. Ryzyko zakażenia chlamydią wzrasta u osób często współżyjących bez użycia prezerwatywy oraz wraz z liczbą partnerów seksualnych.
Jakie są objawy chlamydii?

W większości przypadków zarażenia chorobą, chlamydia nie wywoła żadnych objawów, dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań po każdym współżyciu bez prezerwatywy. Jednakże w niektórych przypadkach chlamydia może jednak przejawić się pewnymi symptomami.

Mężczyźni zarażeni tą bakterią doświadczają czasem nietypowej wydzielina z penisa oraz lekkiego podrażnienia żołędzia, z kolei zarażone kobiety często chorują na zapalenie pęcherza, odczuwają ból w podbrzuszu oraz zauważają zmiany w wydzielinie pochwowej.

Objawy te mogą być jednak wywołane również innymi czynnikami, dlatego gdy się pojawią należy zawsze wykonać badania w kierunku chorób wenerycznych.
Co się stanie jeśli Chlamydia jest nieleczona?

Nieleczona chlamydia może prowadzić do problemów z płodnością przez wiele lat, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Typowym powikłaniem chlamydii u kobiet jest zapalenie narządów miednicy mniejszej (jajników, macicy i jajowodów), które może prowadzić do trwałej bezpłodności i zmniejszonej odporności na inne infekcje.

Nieleczona chlamydia u mężczyzn może zmniejszyć produkcję spermy, a także wywołać zapalenie jąder i nasieniowodów, a także opuchliznę, zaczerwienienie i ból moszny.
Jakie są dostępne leki na chlamydię?

Najczęściej przepisywanym lekiem na chlamydię narządów płciowych (penile/vaginal chlamydia) jest Azithromycin, którego jednorazowa dawka 1000mg zażyta na raz może skutecznie wyleczyć chorobę. W przypadku chlamydii odbytu (ano-rectal chlamydia), przepisuje się Doksycyklinę, jako najlepsze lekarstwo na ten typ infekcji. W przypadku zarażenia obydwoma typami chlamydii należy zastosować oba leki jednocześnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post