Fumaran dimetylu już dostępny dla pacjentów z SM

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Fumaran dimetylu już dostępny dla pacjentów z SM

Post autor: admin. med. »

Fumaran dimetylu decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 lipca br. uzyskał refundację i może być stosowany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci SM w pierwszej linii leczenia u nowo zdiagnozowanych pacjentów oraz u pacjentów aktualnie leczonych lekami pierwszej linii, w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych lub częściowej nieskuteczności terapii.

Skuteczność fumaranu dimetylu jest porównywalna z najbardziej skutecznymi lekami w terapii SM przy jednoczesnym zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji. Dzięki temu lek ten wprowadza nowy standard terapii. To pierwsze leczenie doustne dostępne w Polsce dla pacjentów w pierwszej linii leczenia stwardnienia rozsianego.

Fumaran dimetylu w badaniach klinicznych wykazał wysoką skuteczność kliniczną i radiologiczną - istotnie wpływa na zmniejszenie częstości rzutów choroby (AAR - annualized relapse rate) o 53 proc., spowalnia progresję niepełnosprawności o 38 proc. (zmniejsza ryzyko wystąpienia 12-tygodniowej potwierdzonej progresji stopnia niepełnosprawności) oraz redukuje liczbę zmian w obrazowaniu rezonansem magnetycznym (o 90 proc. liczbę zmian ulegających wzmacnianiu po podaniu gadolinu, o 85 proc. liczbę nowych lub nowo powiększających się zmian w obrazach T2 zależnych, oraz o 72 proc. w obrazach T1 zależnych) przy jednoczesnym zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji.

Skuteczność fumaranu dimetylu wykazano również w grupie pacjentów z nowo zdiagnozowaną chorobą o wysokiej aktywności. W grupie tej, po dwóch latach leczenia lek ten zmniejszył o 56 proc. roczny wskaźnik rzutów oraz zmniejszył o 71 proc. progresję niepełnosprawności.

- Fumaran dimetylu to nowoczesna terapia, która istotnie zmniejsza aktywność choroby. Jest to leczenie, od którego powinno się rozpoczynać terapię SM u nowo zdiagnozowanych pacjentów, gdyż lek działa silnie przeciwzapalnie, a wygaszenie stanu zapalnego odpowiedzialnego za powstanie SM jest kluczowym celem terapeutycznym - skomentował decyzję prof. Adam Stępień, kierownik Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Dodał też, że badania jednoznacznie potwierdzają, że im wcześniej włączymy leczenie o wysokiej skuteczności przeciwzapalnej, tym większa szansa dla pacjenta na życie bez objawów choroby oraz istotne zatrzymanie i odsunięcie w czasie postępu niepełnosprawności.

Fumaran dimetylu jest lekiem o nowym mechanizmie działania, dotychczas niestosowanym w leczeniu SM, przez co daje też szanse na poprawę u pacjentów, u których dotychczas nie mogliśmy zastosować standardowego leczenia.


Zgodnie z danymi, u ponad połowy nowo zdiagnozowanych pacjentów, którzy zostali poddani leczeniu za pomocą fumaranu dimetylu, w ciągu 6 lat nie zaobserwowano nawrotów ani pogłębiania się niepełnosprawności, co dodatkowo potwierdza, że wczesne i skuteczne leczenie fumaranem dimetylu poprawia długookresowe wyniki leczenia.

Fumaran dimetylu charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i neuroprotekcyjnym.

- Uzyskanie refundacji fumaranu dimetylu to rewolucyjna zmiana w leczeniu SM w Polsce. Polscy chorzy od kilku lat czekali na ten lek i zabiegali o jak najszybszy dostęp do możliwości leczenia nim. Otwiera to nową erę leczenia SM w pierwszej linii. Jest to pierwsza istotna zmiana w tej grupie leczenia od kilkunastu lat. Wszyscy czekaliśmy na dostęp do leczenia o wyższej skuteczności. Dodatkowo doustna forma podania leku poprawi jakość życia pacjentów i na pewno wpłynie na lepsze stosowanie się do zaleceń terapii - przyznał Tomasz Połeć, przewodniczący Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, największej organizacji pacjentów z SM w Polsce.

Fumaran dimetylu jest zarejestrowany w Unii Europejskiej od stycznia 2014 roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post