GRANUFLEX opatrunek hydrokoloidowy na rany bez infekcji

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

GRANUFLEX opatrunek hydrokoloidowy na rany bez infekcji

Post autor: admin. med. »

Granuflex® to samoprzylepny opatrunek hydrokoloidowy. Kompozycja trzech hydrokoloidów zawieszonych w macierzy polimerowej (karboksymetyloceluloza sodowa, pektyna, żelaty­na) stanowi o unikalności tego opatrunku wśród wszystkich opatrunków hydrokoloidowych. Może być stosowany na wszystkich etapach gojenia ran, pod warunkiem, że nie wykazują objawów infekcji. Jest idealnym opatrunkiem w ranach na etapie oczyszczania, ziarninujących i naskórkujących. Produkowany jest w róż­nych kształtach i rozmiarach, co ułatwia opatrywanie trudno dostępnych partii ciała.

Charakterystyka:

Zapewnia odpowiednie, wilgotne środowisko leczenia ran,
pochłania nadmiar wysięku, w zetknięciu z wydzieliną tworzy miękki żel
jest miękki i elastyczny, dostosowuje się do kształtu rany
nie przywiera do rany, można go łatwo usunąć
jest wodoodporny

Zastosowanie:

Jako opatrunek pierwotny:

Rany przewlekłe płytkie, suche, mało/umiarkowanie sączące (owrzodzenia podudzi na tle niewydolności żylnej i tętniczej, odleżyny, zespół stopy cukrzycowej).
Rany ostre płytkie, suche, mało/umiarkowanie sączące (oparzenia skóry pośredniej grubo­ści (I-II stopień) oraz miejsca pobrania skóry do przeszczepu, otarcia skóry, rany pourazowe, rany po opracowaniu chirurgicznym).

Jako opatrunek wtórny:

Może być wykorzystany we wszystkich rodzajach ran, w tym także głębokich, po uprzed­nim wypełnieniu ich odpowiednio dobranymi opatrunkami pierwotnymi, np.: AQUACEL®, AQUACEL® Ag, AQUACEL® Extra, AQUACEL® Ag Extra, Granuflex® Pasta lub GranuGEL®.
W przypadku ran z martwicą suchą i rozpływną (w ranach płytkich jako opatrunek pierwotny, w ranach głębokich – jako wtórny).
W przypadku ran zaniedbanych, skolonizowanych przez drobnoustroje, z objawami koloni­zacji krytycznej lub infekcji może być stosowany jedynie jako opatrunek wtórny dla opatrun­ku bakteriobójczego, na przykład AQUACEL® Ag lub AQUACEL® Ag Extra.

Sposób użycia*:

Oceń stan rany.
Przepłucz dokładnie intensywnym strumieniem 0,9% NaCl lub Płynem Ringera.
W przypadku ran podejrzewanych o kolonizację bakteryjną zastosuj dodatkowo do przepłukania bezpieczny preparat antyseptyczny.
W razie konieczności oczyść ranę z tkanek martwiczych.
Następnie osusz dokładnie skórę wokół rany.
Zmierz powierzchnię rany.
Mierz zawsze w miejscach, gdzie rana ma największe wymiary.
Dobierz opatrunek tak, aby był większy od rany. Powinien być zachowany margines mini­mum 2 cm poza obszarem rany, wówczas opatrunek będzie dobrze przylegał do skóry wokół rany i tworzył zamknięte środowisko gojenia.
Opatrunek należy nakładać bezpośrednio na oczyszczoną i osuszoną ranę lub używać go jako opatrunku wtórnego do pokrycia innego opatrunku.

Zakładanie opatrunku Granuflex®:

Usuń papier zabezpieczający z warstwy kontaktowej opatrunku, unikając jednocześnie dotykania tej powierzchni.
Delikatnie i bez naciągania rozwiń opatrunek nad powierzchnią rany.
Nałóż opatrunek na właściwe miejsce i przytrzymaj przez 30 sekund, aby zapewnić dobre przyleganie.
Czasami po pierwszych zmianach opatrunku rana może się pozornie powiększać – nie jest to jednak objaw negatywny, świadczy o oczyszczaniu rany z tkanek martwiczych.
Granuflex® powinien być zmieniany w zależności od potrzeb klinicznych, ale może być utrzymywany na ranie nie dłużej niż 7 dni (sygnałem do zmiany opatrunku jest moment, gdy ilość zgromadzonego pod opatrunkiem wysięku będzie większa aniżeli jego możli­wości chłonne; pęcherz z wysiękiem/wybrzuszenie zbliży się do brzegów opatrunku lub nastąpi wyciek).

Usuwanie opatrunku Granuflex®:

W czasie zmiany opatrunku często obserwuje się żółty żel o przykrym zapachu. Nie jest to ropa, tylko żel powstający na skutek kontaktu wysięku z rany ze składnikami opatrunku. Daje się łatwo usunąć przez przepłukanie rany solą fizjologiczną lub wodą destylowaną.
Żelu ubywa wraz z postępem gojenia.
Czasami po pierwszych zmianach opatrunku rana może się pozornie powiększać – nie jest to jednak objaw negatywny, świadczy on o oczyszczaniu rany z tkanek martwiczych.
Przyciśnij skórę dłonią i ostrożnie podnieś róg opatrunku.
Następnie ciągnij w kierunku horyzontalnym – aż do ostatecznego usunięcia (opatrunek będzie się rozciągał).
W przypadku delikatnej skóry zdejmuj opatrunek stopniowo, od jednego rogu do całko­witego usunięcia, przy użyciu roztworu soli fizjologicznej lub sterylnej wody.
W razie konieczności delikatnie przemyj ranę roztworem soli fizjologicznej lub sterylną wodą w celu usunięcia pozostałego żelu.
Załączniki
granuflex.jpg
granuflex.jpg (15.44 KiB) Przejrzano 1350 razy
sonia1

Re: GRANUFLEX–opatrunek hydrokoloidowy na rany bez infekcji, z m

Post autor: sonia1 »

granuflex jest swietny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post