Acudex - puder na trudno gojące się rany, też ropne

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Acudex - puder na trudno gojące się rany, też ropne

Post autor: admin. med. »

Acudex - Dextranomerum - zastosowanie i działanie lecznicze

Wskazania:

Acudex stosuje się w leczeniu miejscowym trudno gojących się ran i owrzodzeń, szczególnie z dużą ilością wydzieliny i tkanek martwiczych, np.: zakażonych ran pooparzeniowych, zakażonych ran pooperacyjnych i pourazowych, odleżyn, owrzodzeń (np. w przypadku stopy cukrzycowej, zaburzeń krążenia tętniczego i żylnego).
Dawkowanie:

>Zewnętrznie. Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę i zgodnie z zaleceniami lekarza. Zmienioną chorobowo powierzchnię skóry należy przemyć wodą utlenioną lub 0.9% roztworem chlorku sodu (soli fizjologicznej), a następnie przysypać warstwą leku Acudex o grubości od 3mm do 20 mm (w zależności od głębokości rany lub owrzodzenia) i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem zewnętrznym. Przy każdorazowej zmianie opatrunku należy starannie usunąć poprzednio nałożoną warstwę leku Acudex wraz z wydzieliną, zmywając lub wypłukując ją wodą utlenioną bądź 0.9% roztworem chlorku sodu. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci. Uwaga! Lek nie zastępuje chirurgicznego oczyszczenia rany, a najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się po chirurgicznym usunięciu tkanek martwiczych. Należy całkowicie usunąć lek przed poddaniem ran zabiegowi chirurgicznemu. Należy unikać kontaktu leku z oczami oraz stosowania w okolicy oczu. Należy unikać stosowania leku na nieuszkodzoną skórę. Nie należy pozostawiać leku dłużej niż przez dobę na powierzchni rany z bardzo małym wysiękiem, gdyż istnieje możliwość powstania trudnego do zmycia strupa. Nie należy stosować na suche, niesączące się rany oraz rany trudnodostępne, głęboko penetrujące (np. przetoki). Zasypki nie należy mieszać z innymi substancjami oprócz jałowego glicerolu (w przypadku płytkich, nieregularnych i mało dostępnych ran można stosować Acudex w postaci gęstej pasty sporządzonej - bezpośrednio przed użyciem - z 3 części leku i 1 części jałowego glicerolu).
Możliwe skutki uboczne:

>Po zastosowaniu leku Acudex może wystąpić przemijający ból w miejscu zranienia, którego można uniknąć zwilżając ranę przed zastosowaniem leku. Mogą również wystąpić: krwawienie, pęcherzyki, obrzęk i rumień. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych będących w ruchu. Mocny opatrunek może powodować macerację skóry wokół rany.
Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kopolimer dekstranu. Gdy stosujesz miejscowo inne preparaty (lek ma silne własności wiążące wodę, wchłania inne preparaty stosowane miejscowo i w okresie stosowania preparatu nie należy stosować miejscowo innych leków). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Brak danych dotyczących stosowania w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Załączniki
acudex.jpg
acudex.jpg (2.02 KiB) Przejrzano 857 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post