Co raz więcej chorych na na geriatrii, kardiologii i okulistyce

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Co raz więcej chorych na na geriatrii, kardiologii i okulistyce

Post autor: admin. med. »

NFZ szacuje, że w 2030 r. liczba świadczeń na oddziałach geriatrycznych wzrośnie o ponad 50% w stosunku do roku 2014. Zdaniem Funduszu, takie tendencje utrzymają się także m.in. na oddziałach okulistycznych (34,8%), kardiologicznych (27%), angiologicznych (26,5%) i oddziałach chirurgii naczyniowej (24,9%).

Rośnie liczba hospitalizacji

Narodowy Fundusz Zdrowia w roku 2014 sfinansował ponad 9 mln hospitalizacji, wydając na ten cel ponad 31 mld zł. Uwzględniając fakt, że społeczeństwo się starzeje, w kolejnych latach liczba ta będzie rosła. Z przeprowadzonych przez Fundusz analiz wynika, że już za pięć lat liczba hospitalizacji wzrośnie o ponad 3%, a w roku 2030 o niemal 8% - wyniesie ponad 9,7 mln świadczeń szpitalnych.

Największy wzrost zapotrzebowania na geriatrię

Wzrost liczby udzielanych świadczeń szpitalnych jest różny w zależności od ich rodzaju. Zwiększona liczba hospitalizacji dotyczy przede wszystkim leczenia chorób układu krążenia (kardiologia, kardiochirurgia, chirurgia naczyniowa). Nie bez znaczenia ma też fakt starzenia się społeczeństwa, który wpływa na liczbę świadczeń udzielanych w związku z tzw. wielochorobowością pacjentów w podeszłym wieku. Zwiększa się zatem liczba świadczeń udzielanych na oddziałach internistycznych, geriatrycznych i okulistyce. Z danych NFZ wynika, że do 2030 roku największy wzrost (o ponad 30%) ma dotyczyć geriatrii (50,5%), okulistyki i okulistyki dziecięcej. O ponad 20% wzrośnie zapotrzebowanie na świadczenia szpitalne na takich oddziałach jak: anestezjologia, angiologia, chirurgia naczyniowa oraz kardiologia i kardiochirurgia.

Oddziały ginekologiczno-położnicze i dziecięce odnotują spadek

Wskaźniki demograficzne mają też swoje odzwierciedlenie w liczbie pobytów na oddziałach położniczo-ginekologicznych i dziecięcych (neonatologia, pediatria, chirurgia dziecięca). Fundusz prognozuje, że w tych zakresach nastąpi spadek liczby hospitalizacji nawet o 20%.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że przygotowana prognoza ma charakter szacunkowy i opiera się wyłącznie na analizie danych demograficznych. Wskazuje jednocześnie, że na liczbę hospitalizacji, poza demografią, wpływ mają również takie wskaźniki jak toksykologia, transplantologia, czy choroby zakaźne. Analiza nie obejmuje także kolejek oczekujących, a jedynie świadczenia faktycznie zrealizowane. Analitycy Funduszu zaznaczają, więc że faktyczne zapotrzebowanie na świadczenia może się różnić od prognozowanego, ale kierunek zmian „wydaje się być wyznaczony prawidłowo”.

Niewątpliwie jednak przygotowywanie tego typu opracować i ich publikacja jest krokiem w dobrym kierunku. Zestawiając je z innymi działaniami NFZ i resortu zdrowia, które mają na celu stworzenie bardziej przewidywalnego otoczenia dla świadczeniodawców, można mieć nadzieję, że organizacja systemu ochrony zdrowia idzie w stronę lepszego planowania. Mapy potrzeb zdrowotnych, nowe zasady w zakresie realizacji inwestycji, a także analizowanie struktury udzielanych świadczeń mogą doprowadzić wreszcie do bardziej przemyślanego i racjonalnego zabezpieczania świadczeń. Dotychczas niestety kontraktowanie miało bardziej charakter historyczny niż oparty na faktycznych potrzebach.

Aleksandra Smolińska
Załączniki
tabela.png
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post