Kto straci na obniżeniu wieku emerytalnego?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Kto straci na obniżeniu wieku emerytalnego?

Post autor: admin. med. »

Obniżenie wieku emerytalnego: kto i ile straci najbardziej?
Przeciętne świadczenie pobierane w 2017 r. zmniejszy się jedynie o kilkanaście złotych - przewidują eksperci, jeżeli dojdzie do obniżenia wieku emerytalnego. Ale już w 2060 r. przeciętna emerytura wyniesie zaledwie kilkanaście procent ostatniej pensji.

Jak się okazuje, na zmianach najbardziej stracą kobiety. - Skrócenie wieku emerytalnego na pewno będzie miało wpływ na wysokość przyszłych świadczeń. Osoby, które zdecydują się wcześniej przejść na emeryturę będą miały mniej środków zgromadzonych, a dłużej będą pobierać świadczenia. Badania pokazują jednak, że ok. 90 proc. osób decyduje się na przejście na emeryturę w pierwszym możliwym terminie - mówi Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason TFI - Fundusze Inwestycyjne.

Jeśli obniżymy wiek emerytalny, przeciętna emerytura w 2060 r. wyniesie zaledwie kilkanaście procent ostatniej pensji. Kobiety stracą najwięcej, ponieważ skrócenie wieku emerytalnego do 60. roku życia sprawi, że składki będą przez nie odkładane analogicznie krócej.

- Jeśli zmienią się przepisy, to w 2021 r. liczba emerytów będzie wynosiła już 8 mln 700 tys. osób, czyli prawie o półtora mln osób więcej. To ogromna rzesza ludzi, których potrzeby ekonomiczne w znacznej większości nie zostaną zaspokojone przez świadczenia emerytalne. Dlatego czeka nas, jako społeczeństwo, zmiana kierunku gospodarowania oszczędnościami. Jeżeli mamy świadomość skutków realizującego się scenariusza, powinniśmy jak najszybciej zacząć odkładać na emeryturę samodzielnie - dodaje Agnieszka Łukawska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post