Jak się leczy chrapanie

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Jak się leczy chrapanie

Post autor: admin. med. »

Diagnostyka chrapania

Chrapanie to zjawisko akustyczne występujące na skutek zwężenia dróg oddechowych podczas snu oraz wiotczenia mięśni, w tym mięśni gardła. Przyczyną chrapania może być również niedrożność przewodów nosowych.

Najpoważniejszą dolegliwością wynikającą z chrapania jest możliwość wystąpienia Obturacyjnego Bezdechu Sennego (zwanego bezdechem sennym). Objawia się on zatrzymaniem oddechu podczas snu powyżej 10 sekund. Bezdech senny powoduje niedostateczne natlenienie organizmu, co może skutkować niedotlenieniem mózgu, serca oraz innych narządów wewnętrznych. Poza dyskomfortem odczuwanym po przebudzeniu (ból głowy, osłabienie, rozdrażnienie, obniżona koncentracja), może być również przyczyną poważnych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, problemów z układem krążenia, a u mężczyzn może prowadzić do kłopotów z erekcją.

Diagnostyka problemów wynikających z chrapania zwykle rozpoczyna się w gabinecie laryngologa, który po przeprowadzeniu wywiadu zleca podstawowe badania (m.in. endoskopowe oraz z użyciem mikroskopu) . W zależności od wagi problemu – zalecana jest zmiana trybu życia (np. dieta, rzucenie palenia) lub, jeśli sprawa jest poważniejsza, szczegółowa diagnostyka. W ramach szczegółowej diagnozy przeprowadza się badanie Apnografem.


Badanie Apnografem

Badanie to odbywa się w domu pacjenta. Apnograf podłącza się na noc za pomocą niewielkiej sondy. Przez całą noc rejestrowana jest ilość bezdechów oraz płytkich oddechów na godzinę, a także poziom wysycenia krwi obwodowej tlenem, praca serca, głośność chrapania oraz pozycja w czasie snu.

Apnograf to urządzenie, które:

wykrywa, różnicuje i lokalizuje zaburzenia oddechu podczas snu
pomaga osiągnąć lepsze wyniki chirurgicznych interwencji w przebiegu bezdechu sennego
poddaje analizie oraz przechowuje parametry krążeniowo-oddechowe pacjenta i równocześnie rejestruje dane z dwóch różnych lokalizacji w górnych drogach oddechowych.


Leczenie chrapania

Leczenie chrapania dzieli się na:

zachowawcze – stosowane w przypadku, gdy chrapanie nie ma postaci Obturacyjnego Bezdechu Sennego, a jest jedynie uciążliwą dolegliwością
chirurgiczne – stosowane w przypadku, gdy został zdiagnozowany Obturacyjny Bezdech Senny. W zależności od identyfikacji miejsca powodującego bezdech senny można wyróżnić zabiegi chirurgiczne w obrębie: nosa, gardła, podniebienia miękkiego, języka oraz dolnej części górnych dróg oddechowych.


Wszczep implantów Pillar®

Wszczep implantów Pillar® to bardzo popularna metoda leczenia chrapania. Polega ona na wprowadzeniu trzech implantów w okolicę podniebienia miękkiego, powodując jego usztywnienie.



Przebieg zabiegu

Zabieg polega na zastosowaniu trzech implantów Pillar® firmy Medtronic. Implanty te, wykonane z włókna poliestrowego o długości 18 mm oraz szerokości 2 mm, umieszcza się w śluzówce podniebienia miękkiego – miejscem wszczepu jest granica pomiędzy podniebieniem miękkim a twardym. Wszczepienie implantów wykonywane jest narzędziami chirurgicznymi jednorazowego użytku. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu, a po godzinie może zjeść lekki posiłek.

Komplikacje po przeprowadzonym zabiegu występują rzadko. Prawdopodobieństwo wysunięcia lub przemieszczenia się implantu na skutek ruchu podniebienia jest bardzo małe, a w przypadku jego wystąpienia implant można łatwo wymienić na nowy.

Efekty zabiegu widoczne są po ok. 3 miesiącach po przeprowadzonym wszczepie. Okres ten związany jest z wrastaniem implantu w okoliczne tkanki podniebienia miękkiego, prowadząc do usztywnienia tej okolicy.

Korzyści z zastosowania implantów Pillar®:

lepsze dotlenienie organizmu podczas snu
mniejsza senność podczas dnia
brak widoczności implantu po wszczepieniu
brak wpływu implantów na barwę głosu i połykanie
duży komfort po przeprowadzonym zabiegu
spadek występowania bezdechu sennego do 80%.


Przyczyny chrapania mogą być różne, dlatego wskazana jest dokładna i kompleksowa diagnostyka, umożliwiająca zlokalizowanie przyczyny dolegliwości i zastosowanie skutecznej terapii
DawidAdr
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 5 lip 2016, o 18:22

Re: Jak się leczy chrapanie

Post autor: DawidAdr »

Warto wspomnieć, że chrapanie dotyczy często osób otyłych, u których po doprowadzeniu wagi do odpowiedniego poziomu problem znika.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post