Nowotwory neuroendokrynne przewodu pokarmowego

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Nowotwory neuroendokrynne przewodu pokarmowego

Post autor: admin. med. »

Wraz z wprowadzeniem nowej klasyfikacji World Health Organization (WHO) w 2010 roku zmodyfikowano nazewnictwo nowotworów neuroendokrynnych (neuroendocrine neoplasms – NEN), wprowadzając to określenie dla całej omawianej grupy nowotworów. Termin "guzy neuroendokrynne" (neuroendocrine tumors – NET) odnosi się do nowotworów wysoko zróżnicowanych, takich jak NET G1 (Ki67≤2%) oraz NET G2 (Ki67 3–20%). Wyróżnia się ponadto raki neuroendokrynne (neuroendocrine carcinoma - NEC) oraz raki mieszane o utkaniu gruczołowo-neuroendokrynnym (mixed adenoneuroendocrine carcinoma - MANEC), przy czym w przypadku tych ostatnich komponent gruczołowy warunkuje w znacznej mierze przebieg kliniczny.

Postępowanie terapeutyczne zależy od ustalonego rozpoznania histopatologicznego, ale przy wyborze metody leczenia, co zaznaczono również w aktualnych wytycznych European Neuroendocrine Tumor Society (ENETS) z 2011 roku, ogromne znaczenie ma umiejscowienie guza, które często warunkuje przebieg kliniczny choroby oraz stopień zaawansowania procesu nowotworowego. Radykalne leczenie operacyjne jest jedyną w pełni skuteczną metodą uwalniającą od choroby, a jego efektywność zależy od prawidłowego przed- i śródoperacyjnego zlokalizowania guza. Operacja możliwa jest na każdym etapie zaawansowania choroby. W chorobie ograniczonej stanowi szansę na wyleczenie. W chorobie zaawansowanej, z uwagi na specyfikę NEN, zastosowanie znajduje ponadto bioterapia z użyciem znakowanych analogów somatostatyny, radioterapia izotopowa, chemioterapia oraz nowe metody terapii celowanej.

W artykule przedstawiono główne aspekty postępowania terapeutycznego w przypadku chorych na NEN, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia operacyjnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post