Nanoczujniki zmierzą zużycie serca

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nanoczujniki zmierzą zużycie serca

Post autor: admin. med. »

Nanoczujniki potrafią zmierzyć zużycie serca
Prof. Tadeusz Maliński, dziekan wydziału chemii i biochemii Uniwersytetu Ohio, wynalazca medycznych nanoczujnikach wyjaśnia, jakie mają one znaczenie w medycynie.

Jak wyjaśnia ekspert, nanoczujniki wykrywają i mierzą stężenie tlenku azotu we krwi. Urządzenie to zespół profesora skonstruował w 1992 roku. Najpierw dzięki niemu dokonano pomiaru na powierzchni komórki, a potem zaczęto mierzyć stężenie tlenku azotu w całym układzie krwionośnym. Był to także początek nanomedycyny - pisze Rzeczpospolita.

Prof. Maliński podkreśla, że tlenek azotu w wysokim stężeniu jest toksyczny. Natomiast jego niedobór prowadzi do chorób układu krążenia, przede wszystkim do nadciśnienia, a także chorób układu nerwowego np. demencji.

Mierząc stężenie tlenku azotu w pojedynczej komórce można ustalić stopień "zużycia" układu krwionośnego. Można określić np. jak długo badane serce może jeszcze funkcjonować. Profesor podkreśla, że obecnie przeprowadza się takie pomiary w przypadku serc przeznaczonych do przeszczepu.

W jego opinii, za kilka lat czujniki mierzące "zużycie" układu krwionośnego trafią do powszechnego użytku.

Więcej: rp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post