Telerehabilitacja mięśni dna miednicy kobiet

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Telerehabilitacja mięśni dna miednicy kobiet

Post autor: admin. med. »

Mięśnie dna miednicy ( popkulturowo, ale niezgodnie z medyczną nomenklaturą zwane mięśniami Kegla) odgrywają ogromną rolę w życiu kobiet. Ich dysfunkcje tj. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, pogorszenie jakości życia seksualnego dotykają więcej niż połowy populacji kobiet ( sportsmenki, kobiety po porodzie, w ciąży, w okresie menopauzy). U ponad 80 % kobiet po porodzie naturalnym dochodzi do uszkodzeń́ i osłabienia przepony miednicy, a u 38-50% rozwiną̨ się̨ objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Świadomość problematyki i profilaktyka praktycznie teraz nie występuje. Powodem jest wstyd do rozmowy o problemach, nudne ćwiczenia z ogromną trudnością w prowadzeniu ich efektywnie samemu w domu. Trudność z aktywacją właściwej grupy mięśniowej.

Projekt skierowany jest do młodych kobiet w wieku rozrodczym planujących ciążę, po porodzie, sportsmenek.

Telerehabilitacja ( zdalny trening) z wykorzystaniem biofeedbacku- wizualizacja skurczu mięśni na ekranie smartfona za pomocą specjalnie zaprojektowanej aplikacji. Wykorzystanie bezprzewodowego urządzenia ( sonda dopochwowa) obrazującego ćwiczenia i ich jakość na ekranie smartfona to rewolucja. Zapewnia intymność ćwiczeń w domu, ale także nadzór profesjonalisty – transmisja danych do fizjoterapeuty i ocena postępów rehabilitacji.

Urządzenie jest dostępne na rynku od kilku miesięcy – brakuje systemu w postaci portalu telemedycznego oraz serwisu premium. Ćwiczenia żeby były w 100% efektywne wymagają zaangażowania fizjoterapeuty lub trenera.

Rozwiązanie może mieć charakter globalny – współpraca z amerykańskim producentem przewiduje już ten kierunek rozwoju. Efektywność urządzenia, systemu telerehabilitacji (zdalny trening) w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u młodych kobiet i atrakcyjność interwencji u kobiet ćwiczących profilaktycznie testowana jest obecnie naukowo w ramach pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post