Wpływ treningu rehabilitacyjnego na zdrowie, urodę i kondycję

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wpływ treningu rehabilitacyjnego na zdrowie, urodę i kondycję

Post autor: admin. med. »

Naturalnie większość z nas wie jak schudnąć, jednak czy wiemy jak uniknąć powrotu do poprzedniej wagi? To kwestia wciąż bardziej problematyczna niż same procesy chudnięcia. Raz powstała tkanka tłuszczowa jest bowiem niezwykle trudna do pokonania w sposób trwały a jedno z wyjść to zastąpienie jej i jednocześnie eliminacja poprzez rozbudowę tkanki mięśniowej.

Ogromne znaczenie dla prewencji i leczenia chorób wynikających z otyłości ma aktywność fizyczna. Ale co z osobami starszymi lub chorymi, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z intensywnych form aktywności fizycznej? Okazuje się, iż istnieje możliwość rozwiązania tego problemu. Obecne badania TNS OBOP wskazują, że 46% społeczeństwa cierpi na nadwagę lub otyłość. WHO uznało otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Główna przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny przy niedostatecznej aktywności fizycznej lub jej braku. Coraz większa populacja ludzi borykająca sie z otyłością lub nadwagą z jednoczesnym zainteresowaniem na szukanie skutecznych metod do walki z tymi przypadłościami spowodawała skierowanie uwagi naukowców na stoły rekondycyjno-rehabilitacyjne, czyli urządzenia do ćwiczeń biernych.

W celu przeprowadzenia badania, wybrano grupę 50 pacjentów przebywających na kuracji sanatoryjnej. Wszyscy poddani zostali 15-dniowemu treningowi aktywności ruchowej na ośmiu stołach rekondycyjno-rehabilitacyjnych w Centrum Rekondycji Zdrowia i Urody NOVA (Wysowa-Zdrój). Analizowane parametry pokazały, że zastosowany wysiłek fizyczny w formie ćwiczeń biernych na stołach rekondycyjnych wpłynął korzystnie na redukcję wagi ciała u badanych osób. Zmniejszenie masy ciała było wynikiem obniżenia masy tłuszczowej, a równocześnie zaobserwowano przyrost masy mięśniowej osób poddanych treningowi. Odczytano również znaczne zmniejszenie wskaźnika BMI.

U wszystkich badanych osób zaobserwowano znaczny ubytek grubości fałdów skórno-tłuszczowych. Trening na stołach rekondycyjnych przeprowadzany jest obecnie w Uzdrowisku Wysowa Zdrój. Szczególną uwagę zwraca się na pacjentów z cukrzycą. Są to najczęściej osoby otyłe, z niechęcią odnoszące się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Bierna forma aktywności zachęca ich do treningu, a ubytek wagi ciała prowadzi do zdrowienia, poprawy jakości życia i powrotu sił witalnych. Przeprowadzenie badań na tej grupie pacjentów pozwoliłoby na wskazanie wpływu treningu na leczenie cukrzycy. W tym przypadku ważne jest zbadanie parametrów krwi, co jest możliwe do przeprowadzenia na grupach pacjentów przebywających na turnusach sanatoryjnych w Uzdrowisku Wysowa Zdrój.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post