Przyczyny zapalenie trzustki,obkawy i leczenie

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Przyczyny zapalenie trzustki,obkawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Trzustka to narząd gruczołowy położony w nadbrzuszu za żołądkiem. Pełni ona rolę gruczołu trawiennego, produkującego sok trzustkowy. Pełni też zadanie ważnego gruczołu wewnątrzwydzielniczego i wytwarzającego hormony. Jak więc widać, trzustka to ważny organ dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Niestety także i ona nie jest wolna od różnego rodzaju schorzeń. Uniknąć ich można poprzez zdrowe żywienie i aktywny tryb życia.

Najczęściej pojawiającym się problemem zdrowotnym związanym z trzustką jest jej zapalenie lub tak zwana kamica trzustkowa.

Zapalenie trzustki - przyczyny

Zapalenie trzustki może być wywołane szkodliwymi bakteriami, wirusami, toksynami. Przyczyny zapalenia trzustki mogą być też mechaniczne i naczyniowe.

Zapalenie trzustki - objawy

Podstawowym objawem jaki towarzyszy zapaleniu trzustki jest bardzo silny w ból nadbrzuszu. Spowodowany on jest brakiem możliwości realizowania przez trzustkę swojego podstawowego zadania. Jest ona, bowiem odpowiedzialna w naszym ciele za przenoszenie soku trzustkowego do jelita cienkiego. Jeżeli właśnie ten sok na swojej drodze napotka przeszkody w postaci kamieni żółciowych lub innych wówczas wraca on ponownie do trzustki i po prostu zaczyna ją niszczyć. Enzymy trzustkowe posiadają bowiem bardzo duże stężenie, przez co są w stanie zniszczyć nawet ją samą. Może wtedy dojść nawet do ciężkiego uszkodzenia tego narządu a także przedostania się enzymów do krwi. W tym najgorszym wypadku może to doprowadzić nawet do śmierci chorego poprzez uszkodzenie organów wewnętrznych takich jak serce.

Inne objawy to także: niedrożność jelit, skaza krwotoczna, gorączka.

Zapalenie trzustki dzieli się na: ostre i przewlekłe. Ostre towarzyszy najczęściej osobom, u których stwierdzono przewlekły alkoholizm. Ostre zapalenie trzustki pojawia się też przy kamicy żółciowej, wrzodowej chorobie żołądka lub w przypadku zapalenia przyusznicy – świnka.

Przewlekłe zapalenie trzustki najłatwiej zaś zdiagnozować gdy u chorego pojawiają się następujące objawy: nawracające ataki bólowe; upośledzenie czynności wydzielniczej trzustki – zaburzenia trawienia.

Często w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki pojawia się i rozwija cukrzyca.

Zapalenie trzustki - leczenie

Leczenie tej choroby odbywa się farmakologicznie poprzez specjalne enzymy a czasami konieczne jest podanie również antybiotyku. Choremu zaleca się całkowitą głodówkę a odżywianie odbywa się pozajelitowo, czyli dożylnie. Wtedy leczenie jest najbardziej skuteczne.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post