Rak jelita grubego - objawy i leczenie

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Rak jelita grubego - objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Wymienia się następujące objawy, mogące wskazywać na raka jelita grubego lub stany przed rakowe (nie zawsze wszystkie występują):
- długotrwałe biegunki i zaparcia,
- naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia,
- skurczowe, nawrotowe bóle brzucha,
- podbarwiony krwią stolec,
- krwawienie z odbytu,
- zmniejszenie średnicy wydalanego kału.

Rak jelita grubego - przyczyny

Rak jelita grubego jest chorobą typowo cywilizacyjną. Jego przyczyną mogą być złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, ćwiczeń, stosowanie alkoholu czy też papierosów oraz przypadki zachorowania na nowotwory w rodzinie. Coraz większa grupa osób jest narażona na tę chorobę. Badania profilaktyczne powinna wykonywać zasadniczo każda osoba już po 35 roku życia. Przy raku jelita grubego warto podkreślić rolę wieku. Zaleca się, aby wykonywać badania na ten rodzaj nowotworu od 35 roku życia, w przypadku osób powyżej 50 lat jest to zdecydowanie konieczność. Lekarze przypuszczają, że w Polsce powinno przebadać się około 4 mln ludzi w wieku 55-65 roku życia.

Rak jelita grubego - grupa ryzyka

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego mają osoby:
- których krewni chorowali na raka jelita grubego lub mieli stwierdzone inne choroby jelit,
- powyżej 50 roku życia,
- cierpiące na chroniczne zaparcia lub biegunki,
- jedzące zbyt mało warzyw i owoców,
- z nadwagą i zażywające zbyt mało ruchu,
- pijące często alkohol,
- leczone na raka piersi lub trzonu macicy.

Rak jelita grubego - leczenie

Leczenie zależy od umiejscowienia się guza oraz jego poziomu zaawansowania. W leczeniu raka jelita grubego stosuje się trzy metody:
• operację,
• radioterapię,
• chemioterapię.

Wybór metody leczenia odpowiedniej dla konkretnego pacjenta zależy od stopnia zaawansowania tej choroby, stanu ogólnego i wieku pacjenta oraz wyników wykonanych badań. Dopiero na podstawie danych wyników wszystkich wymienionych poprzednio badań można ocenić jaka metoda leczenia będzie najlepsza dla danego pacjenta. Nie ma jeszcze badań, które pozwoliłyby w 100% określić granicę tkanek nowotworowych i tkanek zdrowych. Nie można w trakcie leczenia ograniczyć się jedynie do obszaru widocznego guza, ponieważ bardzo często w tkankach okolicznych, takich jak mięśnie, naczynia krwionośne, węzły chłonne są obecne komórki raka.

Rak jelita grubego - profilaktyka

W profilaktyce wtórnej raka jelita grubego, szczególnie użyteczne są testy na obecność w kale krwi utajonej. W ostatnim czasie znacznie poprawiła się ich czułość i swoistość. Są także dużo łatwiejsze do wykonania, dzięki czemu pacjent może je przeprowadzić w warunkach domowych. Dlatego w bardzo wielu krajach są one zalecane jako badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Nie należy jednak ograniczać się do tej metody – konieczne są przynajmniej raz w roku wizyty kontrolne u lekarza.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post