Dermatoskopia. Algorytmiczna metoda oparta na analizie wzorca

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
admin. med.

Dermatoskopia. Algorytmiczna metoda oparta na analizie wzorca

Post autor: admin. med. »

Liczba zachorowań na nowotwory skóry gwałtownie wzrasta. Szacuje się, że na terenach zamieszkałych przez ludność o jasnej karnacji u jednego na pięciu mieszkańców rozwinie się rak skóry. W krajach rozwiniętych, mimo wzrostu zachorowalności na czerniaka złośliwego, umieralność w przebiegu tej choroby jest stosunkowo niska. W Australii wynosi około 10%, we Francji 20%, natomiast w Polsce około 50%. Wynika to z tego, że w krajach o intensywnym nasłonecznieniu zarówno pacjenci, jak i lekarze przykładają większą wagę do nowych bądź zmieniających się wykwitów skóry, a patolodzy, stykając się każdego dnia pracy z przypadkami czerniaka, nabierają wprawy w jego rozpoznawaniu.

Dermatoskopia to prosta nieinwazyjna technika diagnostyczna stosowana do oceny wykwitów skórnych, której może nauczyć się każdy lekarz. Polega na oglądaniu skóry za pomocą mikroskopu o małym powiększeniu, co pozwala na dokładniejszą ocenę zmian barwnikowych w porównaniu z badaniem przeprowadzanym gołym okiem, a przez to zwiększa skuteczność wczesnego wykrywania wykwitów nowotworowych.

Przedstawiamy Państwu wyjątkowy i kompletny podręcznik do nauki dermatoskopii autorstwa profesora Haralda Kittlera i wsp. Jego przełomowy charakter polega na tym, że wprowadza jasność, logikę i spójność zarówno języka stosowanego do opisu wykwitów, jak i sposobu wykorzystania tych opisów do postawienia diagnozy. Podręcznik jest bogato ilustrowany zdjęciami autorów oraz wielu innych ekspertów będących autorytetami w tej dziedzinie. Prowadzi uczącego się w logiczny ustrukturyzowany sposób od podstaw ku wiedzy eksperckiej.

Szersze zainteresowanie tematyką wczesnej diagnostyki dermatoskopowej nie tylko dermatologów, onkologów czy chirurgów, ale także lekarzy pierwszego kontaktu, umożliwiłoby diagnozowanie czerniaków złośliwych w najwcześniejszej fazie, tym samym zwiększając szansę chorych na pełne wyleczenie. Taka idea przyświecała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie polskiego wydania tego podręcznika.
Załączniki
dermatoskopia.jpg
dermatoskopia.jpg (2.64 KiB) Przejrzano 536 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post