NFZ nie chce finansować profilaktycznej mastektomii

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

NFZ nie chce finansować profilaktycznej mastektomii

Post autor: admin. med. »

W przypadku nosicielek zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, zachorowania na raka piersi sięga 80-90 proc. Tego ryzyka można uniknąć lub zmniejszyć do minimum, decydując się - jak amerykańska aktorka Angelina Jolie - na profilaktyczną amputację piersi. Jednak NFZ odmawia sfinansowania takich operacji.

Jak na łamach Dziennika Bałtyckiego wyjaśnia dr Elżbieta Senkus-Konefka, onkolog z Breast Cancer Unit w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, kobiety obciążone nosicielstwem mutacji genów BRCA1 lub BRCA2 mają bardzo wysokie ryzyko rozwoju raka piersi lub jajnika. Wytyczne międzynarodowe jednoznacznie zalecają proponowanie takim kobietom profilaktyczne usunięcie piersi, gdyż zabiegi takie obniżają ryzyko zachorowania o ponad 90 proc.

NFZ nie chce jednak finansować takich zabiegów. Kieruje się zasadą: nie ma raka, nie ma wskazań do zabiegu. Różne gremia onkologiczne występowały już w tej sprawie do ministra zdrowia, na razie bez efektów.

Odpowiedź z centrali Funduszu brzmi jednoznacznie: zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (z późn. zm.), NFZ sfinansuje świadczenia medyczne, które znajdują się w wykazach świadczeń gwarantowanych, określonych w rozporządzeniach ministra zdrowia. Profilaktycznych mastektomii w koszyku nie ma.

Więcej: dziennikbaltycki.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post