Ekstrakcja, czyli usuwanie zęba

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Ekstrakcja, czyli usuwanie zęba

Post autor: admin. med. »

Ekstrakcja, czyli usuwanie zęba (potocznie nazywana wyrywaniem), to niezbyt przyjemny, ale często konieczny zabieg.
Zabiegom usuwania zębów poddajemy się niechętnie z wiadomych przyczyn. Oprócz przywiązania do własnego uzębienia, dużą rolę odgrywa strach przed bólem oraz ryzyko wystąpienia ewentualnych komplikacji.
Kiedy należy wyrwać ząb?

Decyzje o ekstrakcji zęba zawsze podejmuje stomatolog na podstawie dokładnych oględzin jamy ustnej i/lub zdjęć rentgenowskich.

Wskazań do usunięcia zębów jest wiele. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju urazy (np. złamania) oraz schorzenia - najczęściej zaawansowana próchnica, której nie można już leczyć za pomocą borowania i wstawiania plomb.

Zęby wyrywa się także z powodów ortodontycznych, tzn. w walce o prawidłowy zgryz - np. kiedy rosną krzywo lub nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca.

Kolejną przesłanką dla usuwania zębów jest chęć wstawienia protezy lub implantów zębowych.
Czy wyrywanie zęba boli?

Sam zabieg ekstrakcji wykonywany jest w znieczuleniu. Pacjent nie powinien odczuwać bólu, ale z pewnością jest narażony na pewien dyskomfort.

Niedogodności w postaci bólu czy opuchlizny mogą natomiast pojawić się po zabiegu. Przy prawidłowym procesie gojenia powinny ustąpić maksymalnie po kilku dniach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post