Nerwica, lęk, leczenie nerwic,ataki paniki i fobie, trema

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Nerwica, lęk, leczenie nerwic,ataki paniki i fobie, trema

Post autor: admin. med. »

zespół zaburzeń związanych z lękiem pod postacią lęku wolno płynącego (nieokreślonego niepokoju) bądź panicznego czy napadowego, oraz objawami wegetatywnymi (np. drżenie, pocenie, duszność) i natręctwami. BioFeedback daje możliwość wyciszenia lęku, uspokojenia, zmniejsza natężenie myśli natrętnych oraz kompulsji.
Bardzo ważna w terapii jest również psychoterapia indywidualna, która połączona z metodą BioFeedback działa jednocześnie na przyczynę i objawy problemu, skutecznie go rozwiązując.
Terapię w wielu przypadkach rozszerzamy o trening oddechowy oraz treningi relaksacyjne (trening autogenny Schulza, trening Jacobsona, programy relaksacyjne AVS).
Bardzo duże znaczenie w terapii ma również psychoterapia rodzinna.

Pojęcie nerwica obejmuje szeroką grupę zaburzeń niepsychotycznych, o przewlekłym przebiegu i bardzo bogatej symptomatyce. Często są intensywne i sprawiają znaczne cierpienie. Zakłada się, że u podłoża nerwic leżą konflikty psychologiczne i trudne sytuacje, których pacjent nie może rozwiązać. Pojawiają się zaburzenia w sferze poznawczej, emocjonalnej i behawioralnej, prowadząc do narastania trudności w kontaktach interpersonalnych oaz w pełnieniu określonych ról społecznych. Objawy te bardzo często przypominają nadmiernie wyrażone reakcje na sytuacje stresowe występujące u osób zdrowych.

Osoby, które dotknęła nerwica najczęściej opisywane są jako charakteryzujące się podwyższonym poziomem niepokoju, wysokim poziomem frustracji, zawyżonymi aspiracjami, skupieniem na sobie, mających poczucie niższej wartości, inności i żalu do innych. Podwyższony poziom lęku powoduje, że osoba stale oczekuje zagrożenia. Uniemożliwia on rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Leczenie nerwic jest coraz powszechniejsze i szerzej dostępne.

Zaburzenia lękowe – najbardziej rozpowszechnione. Lęk może występować w postaci przewlekłego bądź okresowo nasilającego się stanu. Chory zazwyczaj nie potrafi określić ich przyczyn i nie wiąże ich z określonymi sytuacjami czy bodźcami.

Fobie – charakteryzują się występowaniem intensywnego lęku w związku z konkretną sytuacją czy bodźcem. Osoba cierpiąca na fobie stara się za wszelką cenę uniknąć bodźca związanego z lękową reakcją.


Postępowanie, terapia – celem jest obniżenie poziomu lęku, zmniejszenie częstotliwości napadów, nauka pacjenta radzenia sobie z objawami. Ważnym elementem jest psychoedukacja pacjenta na temat mechanizmów stanów lękowych, nauka rozpoznawania sytuacji lękotwórczych. Ważne jest uczenie stopniowego pokonywania trudności przez włączanie się w działania, których wcześniej osoba unikała, zaczynając od najłatwiejszych , przechodząc do trudniejszych. Bardzo pomocne są metody rozluźnienia mięśniowego i odprężenia psychicznego (np. treningi Schultza i Jacobsona).

Terapia metodą EEG Biofeedback daje świetne rezultaty w obniżeniu lęku. Dobrze jest rozszerzać ją o pracę z dodatkowymi czynnościami fizjologicznymi (napięcie mięśniowe, rytm oddechowy, reakcja skórno-galwaniczna). W wielu przypadkach sugerowana jest równoległa psychoterapia, aby wzmocnić efekty.

W pakiecie oferowana jest konsultacja psychiatryczna oraz stała obserwacja psychologa. Rozszerzenie pakietu o trening dodatkowych modalności (oddech, napięcie mięśniowe) może przyspieszyć efekty terapii.

źródło:medico-brain.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post