Czy nerwica żołądka to choroba psychiczna?

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Czy nerwica żołądka to choroba psychiczna?

Post autor: admin. med. »

Czy nerwica żołądka to choroba psychiczna?

Psycholog Arleta Balcerek

Ludzie od wieków oceniają swoje zachowania jako „normalne” lub „nienormalne”. Pod pojęciem „nienormalności” zwykle znajdują się wszystkie zachowania, które nie są akceptowane przez większość społeczności. Problemy psychiczne, które powodowały występowanie nietypowych zachowań lub sposobu działania, wiązały się i niejednokrotnie nadal wiążą ze społeczną stygmatyzacją i odrzuceniem. Choroby psychiczne w dalszym ciągu są kojarzone z agresją, brakiem kontroli nad swoim zachowaniem czy przejawianiem zachowań aspołecznych.

Lęk przyczyną zaburzeń

Stereotyp osoby chorej psychicznie powoli się zmienia, jednak wciąż łączy się z izolowaniem i nieufnością ze strony otoczenia. Zaburzenia lękowe przybierają wiele form, przez co ich rozpoznanie często bywa trudne. Ludzie cierpiący na tego rodzaju problem, starają się doszukiwać w sobie chorób somatycznych i ciężko jest im uwierzyć, że przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie psychiki.

Lęk jest normalną ludzką emocją, która ma w swoim założeniu chronić przed zagrożeniami i ułatwiać unikanie niebezpiecznych sytuacji. Jednak czasem lęk staje się na tyle silny, że zaburza wszystkie sfery funkcjonowania człowieka.

Zaburzenia lękowemogą dotknąć każdą osobę. Najczęściej przybierają formę nieuzasadnionego niepokoju, poczucia zagrożenia i rozdrażnienia. Ponieważ ludzka psychika jest nieodłącznie związana z funkcjonowaniem organizmu, dlatego w zaburzeniach lękowych charakterystycznymi objawami są objawy somatyczne.

Objawy somatyczne w zaburzeniach lękowych

Sfera biologicznego funkcjonowania ciała człowieka jest nierozerwalnie związana z psychiką. Stąd też ich wzajemny wpływ na siebie. Interakcyjność szczególnie uwidacznia się w przypadku zaburzeń lękowych, gdzie objawy somatyczne są bezpośrednim odzwierciedleniem problemów psychicznych.

W przypadku zaburzeń lękowych, pojawiające się objawy somatyczne nie mają odzwierciedlenia w wynikach badań. Są to zaburzenia czynnościowe, niezwiązane z rozwojem chorób czy anomaliami organicznymi pracy narządów. Charakterystycznymi objawami w takich zaburzeniach jest nieprawidłowa praca układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, mdłości, bóle żołądka, skurcze żołądka, itp.), układu krwionośnego (kołatanie serca, przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi), ale także duszności, tzw. gula w gardle oraz ucisk w klatce piersiowej.

Metody leczenia zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem psychiki człowieka. Ich przyczyn upatruje się w wewnętrznych konfliktach (często nieuświadomionych) i predyspozycjach osobowościowych. Nasilający się lęk może powodować wycofywanie z codziennych aktywności i izolowanie się od środowiska społecznego.

Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. W wypadku ciężkiego przebiegu zaburzenia lekarz psychiatra może zalecić także leczenie farmakologiczne. Przyjmowanie leków ma na celu zmniejszenie odczuwanego lęku i możliwość powrotu do aktywnego życia.

Psychoterapia jest natomiast formą pomocy, która pozwala dotrzeć do przyczyn zaburzeń. Lęk powstający w psychice, związany z trudnymi przeżyciami, powoduje powstawanie zaburzonych schematów myślenia i działania.Psychoterapiama za zadanie pomagać osobie cierpiącej na zaburzenia lękowe w radzeniu sobie z lękiem oraz zmniejszaniu go poprzez odpowiednią pracę nad problemami. Dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta psychoterapia może pozwolić mu uwolnić się z sideł lęku i powrócić do aktywnego życia

EEG Biofeedback – sposób na przyspieszenie powrotu do równowagi

Istnieje wiele metod terapeutycznych, które mogą być stosowane w przebiegu zaburzeń lękowych. Nowoczesnym sposobem terapii jest stosowanie biofeedbacku, który jest formą wizualizacji. Jest to metoda odbiegająca od stereotypowego pojęcia terapii, jako rozmowy pacjenta z terapeutą.

Biofeedback jest metodą przynoszącą trwałe i szybkie rezultaty w walce z zaburzeniami lękowymi. Pozwala pracować nad psychicznymi problemami w sposób przyjemny, ale jednocześnie skuteczny. Osoba decydująca się na tę metodę, rozpoczyna pracę nad funkcjonowaniem swojego umysłu i innych czynności fizjologicznych organizmu (rytmu serca, oddechu, napięcia mięśniowego).

EEG Biofeedback jest sposobem na wypracowanie odpowiednich sposobów reagowania oraz poznania swojego ciała i psychiki w komfortowych warunkach. Metoda ta wpływa na zmiany w funkcjonowaniu ciała i umysłu przy pomocy specjalistycznej aparatury medycznej, śledzącej przebieg fal mózgowych, czyli zapis EEG.

Podczas treningów pacjent poznaje swoje reakcje i uczy się je kontrolować. Uzyskiwanie większej kontroli nad procesami fizjologicznymi pozwala mu także zmniejszać lęk, który ma swoje odzwierciedlenie w napięciu mięśniowym i objawach somatycznych.

Korzystanie z tej metody pozwala zmieniać dotychczasowe schematy postępowania i utrwalać prawidłowe reakcje. Dzięki temu pacjent zyskuje nowe możliwości radzenia sobie z napięciem psychicznym i fizycznym, przez co może zmniejszać odczuwany lęk.
źródło:medico-brain
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post