Żylaki a przewlekła niewydolność żylna

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Żylaki a przewlekła niewydolność żylna

Post autor: admin. med. »

Co prowadzi do choroby żył

Powstaje na skutek uszkodzenia żył – naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za transport krwi z nogi do serca. Aby krew mogła płynąć od stopy “ku górze” – do serca żyły muszą posiadać sprawne zastawki żylne. Są to twory w świetle żył działające podobnie jak wentyl – przepuszczają krew tylko w jedną stronę – w kierunku serca. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia część krwi cofa się, zalega w żyłach, rozciąga je i w efekcie tworzą się żylakowato poszerzone naczynia żylne widoczne na skórze.
Jakie są pierwsze objawy choroby żył

Poszerzeniu mogą ulec żyły od najdrobniejszych żył śródskórnych, przypominających wyglądem pajączki, poprzez grubsze, przeświecające przez skórę, niebiesko zabarwione żyły śródskórne. Zmiany żylakowate większych pni żylnych widoczne są w postaci wybrzuszonych ponad poziom skóry, miękkich przy dotyku, czasami krętych naczyń. Gdy uszkodzeniu ulegają duże żyły pojawiają się obrzęki nóg zwłaszcza wieczorem. Bóle nóg mogą być uogólnione, obejmujące całą kończynę lub przebiegać wzdłuż żył.

W okolicy nad kostkami mogą pojawić się brązowe plamy. Brak właściwego leczenia powoduje dalsze zmiany skórne: jej ścieńczenie lub stwardnienie, miejscowe zapalenie, ubytek skóry o charakterze owrzodzenia.
Co predysponuje do rozwoju żylaków

Żylaki rozwijają się 4-krotnie częściej u kobiet. Do rozwoju żylaków predysponują: stojący lub siedzący charakter pracy, mała aktywność ruchowa, ciąże, otyłość, leki hormonalne, palenie papierosów, zakrzepice żylne. Ryzyko zachorowania jest większe u osób, u których nawet jedno z rodziców miało żylaki.
Jak można rozpoznać chorobę żył

Rozpoznanie przewlekłej niewydolności żylnej jest łatwe w stadium rozwoju żylaków. Postawi je lekarz na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Aby uzyskać więcej informacji na temat przyczyny jej występowania oraz aby móc zdecydować o wyborze sposobu leczenia, wykonuje się badania ultrasonograficzne żył powierzchownych i głębokich.

Na podstawie tego badania można odnaleźć odcinek żyły z niewydolnymi zastawkami oraz ocenić czy w żyłach nie znajduje się skrzeplina blokująca odpływ krwi.
Jak się ustrzec przed chorobą

Ponieważ częstość występowania tej choroby jest duża, bo obejmuje prawie 50% mężczyzn i 65% kobiet, a ponadto wzrasta z wiekiem, jest to choroba o znaczeniu społecznym. Obok leczenia duże znaczenie mają więc działania, mające na celu zmniejszenie liczby chorych. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć przez aktywny tryb życia, odżywianie się dietą bogatą w warzywa i owoce, unikanie długotrwałej pozycji stojącej lub sierdzącej, regularne ćwiczenia mięśni kończyn, odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej serca (na wysokość ok. 15 cm). Należy unikać obcisłych ubrań, zakładania nogi na nogę, chodzenia w butach na wysokim obcasie. Osoby które nie mogą uniknąć długotrwałego przebywania w pozycji stojącej , powinny wykonywać często ruchy stopą (góra-dół), napinać mięśnie łydek, wspinać się na palce oraz nakładać specjalne pończochy uciskowe. Podobne ćwiczenia powinno wykonywać się podczas długiej podróży samochodem , pociągiem lub samolotem. Należy unikać gorących kąpieli, sauny, długiego leżenia na słońcu. Po każdej ciepłej kąpieli warto ochłodzić nogi zimnym prysznicem.
Na czym polega leczenie

Leczenie zachowawcze choroby, zwłaszcza w późniejszych stadiach rozwoju choroby, jest niestety mało efektywne. Dla uzyskania poprawy samopoczucia stosuje się leki farmakologiczne, terapię uciskową, skleroterapię żylaków. Leki mające wpływ na układ żylny dzieli się na leki mające bezpośrednie działanie na żyły tzw. leki flebotropowe (najczęściej są to leki ziołowe) oraz leki wspomagające (na przykład leki przeciw–zakrzepowe).

Większą skuteczność wykazuje jednak terapia uciskowa. Prowadzi się ją za pomocą pończoch lub bandażowania opaskami elastycznymi. Wyroby pończosznicze są tak skonstruowane, aby ucisk na nogę przez nie wywierany, był największy nad kostką i stopniowo zmniejszał się ku górze. W ten sposób krew żylna z łatwością odpływa z nóg do serca. Pończochy takie hamują więc postęp choroby i wyraźnie zmniejszają dolegliwości wywołane niewydolnością żył. Nowoczesne pończochy mają różną grubość i kolor, stąd są nie tylko lecznicze ale i estetyczne. Siłę ucisku wywieranego na nogę w okolicy kostek dobiera lekarz indywidualnie dla każdego chorego, kierując się stopniem niewydolności żylnej. Celem dobrania pończochy dokonuje się pomiaru obwodu kończyny i jej wysokości. Ograniczeniem tej metody jest konieczność stałego jej stosowania. Zdarza się brak akceptacji pończoch uciskowych ze względów estetycznych i ich nietolerancja w okresie letnim.

Skleroterapia (obliteracja) żył to spowodowanie ich zrastania po podaniu do światła żyły – drogą iniekcji – leku mającego właściwość wywołania chemicznego podrażnienia żyły. Po podaniu zastrzyku następuje okres miejscowego stanu zapalnego żyły a następnie jej zwłóknienie i zanik. Powikłania zdarzają się rzadko a najlepsze efekty uzyskuje się w leczeniu małych żylaków.

Możliwe jest jednak leczenie także większych żylaków. Od kilku lat stosuje się modyfikację tej metody polegającą na spienieniu środka obliterującego (tzw. “metoda pianki”). Spieniony środek podaje się wówczas drogą iniekcji pod kontrolą usg do światła żylaka. Powoduje to trwalsze zamknięcie żył także dużego kalibru. W wielu wypadkach jest to metoda alternatywna do leczenia operacyjnego.

Chorych z bardziej zaawansowanymi żylakami kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Wybór do określonego typu operacji przeprowadza się po dokładnym badaniu klinicznym i ultrasonograficznym. Leczenie chirurgiczne przeprowadzone nawet w wyspecjalizowanym ośrodku związane jest jednak z pewnym procentem niepowodzeń w postaci nawrotu żylaków (ok. 50% operowanych chorych). Do najczęstszych powikłań pooperacyjnych należą: zaburzenia czucia skóry stopy, obrzęk, zakrzepice żył głębokich i zakażenie ran.

Nowatorskim sposobem leczenia niewydolności pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej jest obliteracja żył za pomocą lasera śródnaczyniowego. Dioda laserowa wprowadzana jest do światła naczynia i tam wydziela precyzyjnie obliczoną dawkę energii.

źródło:choroby naczyń
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post