Niewydolność wątroby

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Niewydolność wątroby

Post autor: admin. med. »

Wątroba jest największym i najbardziej zapracowanym narządem organizmu człowieka. Większość procesów życiowych nie byłaby możliwa bez czynności wątroby. Jakiekolwiek zaburzenia w jej funkcjonowaniu odbijają się na ogólnym zdrowiu.
Funkcja metaboliczna, czyli przetwarzanie wszystkiego, co dostanie się do organizmu, rozkład składników pokarmu na substancje proste, które mogą być przyswojone przez organizm. Wątroba reguluje metabolizm węglowodanów, białek, a także tłuszczów. Do strawienia tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) potrzebna jest żółć wytwarzana właśnie przez ten narząd.

Drugą funkcją jest odtruwanie organizmu. Wszystko, co dostaje się do organizmu drogą pokarmową i z powietrza, przechodzi przez wątrobę. Substancje trujące są neutralizowane, usuwane ze stolcem lub przez nerki. Wątroba pełni też funkcję magazynu substancji odżywczych: cukrów, białek, wielu witamin, a także żelaza i miedzi. W momencie niedoborów, organizm może czerpać z zapasów w wątrobie.

Wiele czynników może uszkodzić wątrobę. Są to wirusy wywołujące Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW), zwłaszcza typ B i C. Szkodliwe dla niej są substancje toksyczne, w tym alkohol. Aby spowodować alkoholowe stłuszczenie wątroby, wystarczy wypijać 30 ml alkoholu dziennie przez dłuższy czas. Stłuszczenie wątroby jest procesem odwracalnym.

Jeżeli odstawi się alkohol, zastosuje dietę i leczenie, komórki wątroby mogą się zregenerować. Jeśli nie - po kilku, kilkunastu latach rozwinie się poalkoholowe zapalenie wątroby i marskość.

niewydolności wątroby może być niewłaściwe odżywianie?
Jest to sposób odżywiania prowadzący do nadwagi i otyłości oraz podnoszący poziom tłuszczów we krwi. Stosowana przez wiele lat niewłaściwa dieta powoduje niealkoholowe stłuszczenie wątroby, uważane za odrębną chorobę. Jest ona skutkiem odkładania się tłuszczu w hepatocytach. Spadek wagi i zmiana sposobu odżywiania mogą spowodować cofnięcie się zmian. Jeśli nie podejmiemy leczenia, proces niszczenia wątroby będzie postępował, aż do stłuszczeniowego zapalenia wątroby i marskości. Wątroba w stanie marskości zmienia niekorzystnie swoją budowę. Coraz większa liczba hepatocytów ulega zniszczeniu, a ich miejsce zajmuje tkanka włóknista. Miękka i elastyczna wątroba zamienia się w twardy narząd, którego funkcja jest coraz bardziej upośledzona. Dochodzi do powiększenia się śledziony, uszkodzenia naczyń jamy brzusznej i powstania żylaków przełyku, co jest już uważane za stan zagrażający życiu.

pierwsze sygnały niewydolności wątroby?

Brak jest objawów, bo wątroba nie boli. Tylko czasem w przebiegu ostrych chorób zapalnych, kiedy wątroba gwałtownie się powiększa, chory odczuwa ból. Większość dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjentów jako wątrobowe spowodowanych jest kamicą żółciową lub zaburzeniami w pracy jelita grubego.

Dlatego trzeba wykonywać okresowo kontrolne badania biochemiczne, próby wątrobowe. Jeśli poziom enzymów wątrobowych - transaminaz i barwnika żółciowego, bilirubiny - jest podwyższony, to sygnał, że coś złego dzieje się z wątrobą. Może to być niewielkie uszkodzenie albo jej przeciążenie. O okresowych badaniach powinny pamiętać osoby z nadwagą, nie odżywiające się regularnie, nie stroniące od używek, stykające się na co dzień z substancjami chemicznymi lub biorące przewlekle leki.

przeciążenie wątroby?
Jeśli ktoś ma chore serce, obrzęki nóg, zastój w krążeniu płucnym, może mieć powiększoną wątrobę i nieprawidłowe wyniki badań wątrobowych. Przyjmowanie leków moczopędnych, które likwidują objawy niewydolności krążenia, powoduje „wyzdrowienie" wątroby.

zapobieganie niewydolności wątroby?
Prowadząc higieniczny tryb życia, regularnie i lekkostrawnie się odżywiając, nie dopuszczając do nadwagi, biorąc tylko niezbędne leki, nie nadużywając środków przeciwbólowych, nie pijąc alkoholu, zachowując ostrożność przy zbieraniu i jedzeniu grzybów oraz lecząc wszelkie choroby układu krążenia.

dieta leczeniu schorzeń wątroby?
Podstawową, przy niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i z zaburzeniami w przemianach tłuszczów.
Jest to dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa i potraw smażonych.
W diecie tej musi być białko, bo bez niego wątroba nie może się regenerować. W diecie ograniczamy je dopiero w zaawansowanej marskości wątroby.
źródło:medigo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post