Powiększona wątroba

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Powiększona wątroba

Post autor: admin. med. »

Powszechnie uważa się, że przyczyną powiększenia wątroby jest picie alkoholu. Tymczasem przyczyn tego stanu jest wiele i wcale nie muszą być związane z piciem alkoholu.

Stwierdzenie, że wątroba jest powiększona, nie jest trudne.Dolny brzeg wątroby znajduje się zwykle na jednej linii z dolnymi żebrami (łukiem żebrowym) po prawej stronie naszego ciała. Nie trzeba nawet USG, wystarczy zwykłe badanie lekarskie, gdyż powiększona wątroba wystaje spod prawych żeber.

Poza stosowaniem alkoholu przyczyną powiększenia tego narządu może być na przykład zastoinowa niewydolność serca. Krew nie jest wówczas odpowiednio przepompowywana i gromadzi się w wątrobie.

Inną przyczyną jest tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Występuje ono zwykle u osób otyłych, z cukrzycą i z wysokimi poziomami cholesterolu oraz triglicerydów. Wątroba powiększa się wówczas w wyniku nagromadzenia tłuszczu. Inna ważną przyczyną powiększenia są też wirusowe zapalenia tego narządu (typu A, B i C).
Niebezpieczną grupą chorób są także nowotwory: zarówno pierwotny rak wątroby, jak i przerzuty innych nowotworów. Jedną z częstszych przyczyn jest też mononukleza, zakaźna choroba przejawiająca się m.in. powiększeniem wątroby i śledziony.

Inne, rzadkie już powody, obejmują: różne wrodzone zaburzenia metabolizmu, pierwotną marskość żółciową, zespół Reye'a czy sarkoidozę.

Ponieważ przyczyn powiększenia wątroby jest tak dużo, że tylko lekarz może zbadać i przeprowadzić ewentualne badania dodatkowe (np. określić poziomy enzymów wątrobowych, oznaczyć antygeny i przeciwciała spotykane w wirusowych zapaleniach wątroby, zlecić kolejną ultrasonografię czy też tomografię komputerową albo skierować na biopsję wątroby).

Powiększenie tego narządu może się cofnąć, jednak zależeć to będzie od określenia i leczenia przyczyny tego stanu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post