Alergia po ukąszeniu komara

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Alergia po ukąszeniu komara

Post autor: admin. med. »

Prof. dr hab. med. Edward Rudzki
Alergeny, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009

Dla poszczególnych regionów świata charakterystyczne są inne gatunki komarów. Spośród trzech najczęściej spotykanych Aedes aegypti oraz Culex quinquefasciatus są typowe głównie dla krajów tropikalnych, a Aedes vexans - dla Europy, Azji Północnej i Ameryki Północnej (w Kanadzie stanowi on 80% wszystkich obecnych w tym kraju komarów).

Istnieją naturalnie pewne osobliwości regionalne, na przykład w Finlandii najczęściej spotykanym gatunkiem jest Aedes communis. Z reguły na danym terenie jednocześnie występuje kilka gatunków. W okolicach Nowego Jorku w czerwcu 1990 roku populacja komarów składała się w 44,4% z gatunków rodzaju Aedes, w 33,9% - rodzaju Culex, w 16,7% - rodzaju Anopheles, a w 5,0% z gatunków należących do innych rodzajów.

Ludzi atakują wyłącznie samice, którym krew jest potrzebna do prawidłowego rozwoju jaj. W czasie tej czynności do skóry dostaje się ślina komara i ona właśnie uczula. Początkowo sądzono, że ukłucia komarów są dlatego dokuczliwe, gdyż ich ślina zawiera histaminę. Hipoteza ta jednak się nie potwierdziła. Obecnie dominuje przekonanie, że każdy widoczny odczyn po ukłuciu jest wynikiem alergii.

Rozróżnia się 5 stadiów tego uczulenia:

W stadium pierwszym do nadwrażliwości jeszcze nie doszło i ukąszenie jest bezobjawowe, co daje się zaobserwować u małych dzieci.
Charakterystyczną cechą drugiego stadium jest alergia opóźniona przejawiająca się wystąpieniem po upływie doby małej, swędzącej grudki.
W stadium trzecim alergia opóźniona nadal się utrzymuje, ale po ukłuciu pojawia się dokuczliwy odczyn natychmiastowy. Zazwyczaj dolegliwości są większe na początku sezonu i stają się łagodniejsze jesienią (analogiczne zjawisko obserwowano w alergicznym nieżycie nosa).
W czwartym stadium alergia opóźniona ustępuje, ale natychmiastowa nadal się utrzymuje.
Stadium piąte (występuje u ludzi kłutych stale w ciągu kilku miesięcy i jest znacznie częstsze u osób starszych niż u młodych) charakteryzuje się także cofaniem nadwrażliwości natychmiastowej i bezobjawową tolerancją śliny owada.

Przypuszcza się, że tolerancja rozwija się szybciej w krajach ciepłych, gdzie komary atakują przez cały rok. Zachodzi wówczas jakby naturalna immunoterapia. Niektóre badania sugerują, że surowice osób z tolerancją zawierają swoiste IgG4 w większym mianie.

Niebezpieczne dla życia odczyny anafilaktyczne są bardzo rzadkie
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post