Immunoterapia alergenowa (odczulanie)

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Immunoterapia alergenowa (odczulanie)

Post autor: admin. med. »

Wskazania do immunoterapii (odczulania) powinien ustalać specjalista alergolog. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu tego typu leczenia wymaga wnikliwej analizy dolegliwości chorego w powiązaniu z narażeniem na domniemany alergen, czynnik sprawczy objawów choroby i potwierdzenia uczulenia wynikami badań dodatkowych.Prof. dr hab. Barbara Rogala
Co to jest immunoterapia alergenowa?

Immunoterapia alergenowa (immunoterapia swoista, szczepienia alergenowe, odczulanie) to jedyny (obok unikania kontaktu z alergenem, co jest często niemożliwe) dostępny we współczesnej medycynie przyczynowy sposób leczenia chorób alergicznych, których objawy są wynikiem narażenia na działanie alergenów środowiska zewnętrznego.

Leczenie to prowadzi do zmniejszenia wrażliwości osoby uczulonej na alergeny i, w konsekwencji, do eliminacji lub zmniejszenia stopnia nasilenia objawów choroby. Immunoterapia alergenowa koryguje zaburzenia immunologiczne, które występują u chorych na choroby alergiczne. Wywiera leczniczy wpływ na wiele narządów – np. szczepionki zawierające alergeny roztoczy kurzu domowego podawane choremu uczulonemu na te alergeny, cierpiącemu na nieżyt nosa i astmę, leczą równocześnie obie te choroby.
Na czym polega proces kwalifikacji do immunoterapii?

Wskazania do immunoterapii powinien ustalać specjalista alergolog. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu tego typu leczenia wymaga wnikliwej analizy dolegliwości chorego w powiązaniu z narażeniem na domniemany alergen, czynnik sprawczy objawów choroby, i potwierdzenia uczulenia wynikami badań dodatkowych, którymi są testy skórne i/lub, w wybranych przypadkach, oznaczenie miana przeciwciał skierowanych przeciwko alergenom we krwi.

Dodatni wynik testów skórnych nie jest wskazaniem do immunoterapii i odwrotnie – objawy choroby sugerujące związek z narażeniem na działanie określonego alergenu/alergenów niepotwierdzone wynikiem testów skórnych nie stanowią wskazania do stosowania szczepienia alergenowego.

Przed podjęciem decyzji o immunoterapii należy bezwzględnie:

rozpoznać chorobę, która jest uznanym wskazaniem do stosowania immunoterapii
wykazać uczulenie na alergeny, wobec których chory produkuje przeciwciała swoiste
udowodnić związek między narażeniem na działanie alergenów uczulających i objawami choroby.

Następnie należy przeanalizować przeciwwskazania do tego typu leczenia. Chory powinien zostać poinformowany o wszystkich zaletach i wadach stosowania szczepionek alergenowych oraz wyrazić zgodę na prowadzenie immunoterapii.

Spełnienie warunków uzasadniających wskazania i uwzględniających przeciwwskazania gwarantuje zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo leczenia.
Czy immunoterapię można stosować w każdym wieku?

Wskazania do immunoterapii alergenowej są analogiczne u dorosłych i dzieci. Granica wieku, poniżej której nie wolno stosować immunoterapii, nie została jednoznacznie określona. Przyjmuje się, że tą dolną granicą jest 5. rok życia.

Taką opinię uzasadnia się tym, że u małych dzieci często trudno ustalić związek przyczynowy między objawami alergii a narażeniem na działanie alergenu. Małe dziecko nie zawsze potrafi odpowiednio wcześnie zgłosić niepokojące objawy i dobrze je określić, co ogranicza bezpieczeństwo immunoterapii.

Nie ma również ściśle określonej górnej granicy wieku. Stosowanie immunoterapii u osób starszych ogranicza częste współistnienie chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, upośledzenie przepływu krwi w naczyniach mózgowych spowodowanych miażdżycą i zaburzenia rytmu serca.

Niemniej jednak każdego chorego na chorobę alergiczną, niezależnie od wieku, powinien zbadać doświadczony lekarz specjalista alergologii pod kątem korzyści i ewentualnego ryzyka wynikających z zastosowania immunoterapii.
Jak powinien postępować chory w trakcie immunoterapii?

Przestrzegać zalecanych przez lekarza terminów wizyt w przychodni, pozostawać co najmniej 30 minut w gabinecie zabiegowym po podaniu szczepionki.
Odnotowywać i skrupulatnie przekazywać w czasie wizyty, przed podaniem kolejnych dawek szczepionki, wszystkie objawy, które wystąpiły po opuszczeniu gabinetu lekarza, czy też niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy są niepokojące.
Po każdym zastrzyku unikać wysiłku fizycznego.
Unikać narażenia na działanie substancji uczulających.
Zażywać tylko leki zaakceptowane przez lekarza i poinformować lekarza o ewentualnych zmianach w leczeniu.

Dlaczego należy pozostawać pod nadzorem lekarza przez co najmniej 30 minut po podaniu szczepionki alergenowej?

Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. W ciągu 30 minut po podaniu szczepionki mogą wystąpić działania niepożądane, jakkolwiek zdarza się to bardzo rzadko, które mogą stanowić zagrożenie życia, i tylko natychmiastowa interwencja lekarza może zapobiec ich poważnym skutkom. Objawy niepożądane, które występują parę godzin po podaniu szczepionki, nie są niebezpieczne, ale zawsze wymagają odnotowania i poinformowania lekarza podczas kolejnej wizyty o ich wystąpieniu.
U których chorych immunoterapia jest przeciwwskazana?

Immunoterapia alergenowa jest przeciwwskazana u chorych, u których stan układu immunologicznego uniemożliwia prawidłową odpowiedź na leczenie (niedobory immunologiczne, choroby tkanki łącznej, choroby nowotworowe).

Do czasowych przeciwwskazań do stosowania immunoterapii należą infekcje – zarówno wirusowe, jak i bakteryjne.

Ten sposób leczenia nie jest wskazany u chorych na ciężką postać choroby alergicznej oraz na choroby układu krążenia o niestabilnym przebiegu. Są to przeciwwskazania względne, które wymagają indywidualnej decyzji lekarza w odniesieniu do konkretnego chorego.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post