Jak się diagnozuje nadciśnienie tętnicze?

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Jak się diagnozuje nadciśnienie tętnicze?

Post autor: admin. med. »

Kiedy lekarz diagnozuje nadciśnienie tętnicze?
Pytanie
Od kiedy pamiętam zawsze miałam tzw. ciśnienie książkowe, podczas drugiej ciąży pojawiły się małe zaburzenia, ale lekarz włączył farmakologię i wszystko się unormowało. Trzy miesiące temu rzuciłam palenie, dodam, że mam 31 lat. Od kilku tygodni zauważyłam wzmożone bóle głowy - na czubku - pulsujące i wyższe ciśnienie, waha się między 150/101 lub wyższe 167/112. Od kilku dni stoi w miejscu 150/100, ewentualnie spada do 141/95. Większość rodziny ze strony mojego ojca choruje na nadciśnienie, mój ojciec miał udar. Czy to możliwe, żebym ja również zachorowała na nadciśnienie?
Odpowiedziała

dr hab. med. Teresa Nieszporek
Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy ciśnienie tętnicze mierzone w gabinecie lekarskim (podczas dwóch wizyt) jest wyższe od 140/90 mm Hg. W przypadku pomiarów domowych wartości ciśnienia upoważniające do rozpoznania nadciśnienia są niższe i wynoszą 130/80 mm Hg. Bardzo ważne jest dokonanie pomiaru ciśnienia w odpowiedni sposób.
Ciśnienie powinno być mierzone po 5 min odpoczynku, sprawnym aparatem z mankietem dostosowanym do obwodu ramienia i umieszczonym na wysokości serca. Za każdym razem należy dokonać 2 lub nawet 3 pomiarów ciśnienia w odstępach 1 min.

Jeżeli w opisanym przypadku pomiary ciśnienia były wykonane w podany powyżej sposób, z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać nadciśnienie tętnicze. Za rozpoznaniem nadciśnienia przemawiają też bóle głowy i obciążający wywiad rodzinny. Podwyższone wartości ciśnienia w czasie ciąży również czasem poprzedzają wystąpienie nadciśnienia tętniczego. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego powinno być potwierdzone w gabinecie lekarskim. Lekarz powinien zadecydować o dalszej diagnostyce oraz postępowaniu dietetycznym i farmakologicznym. Na pewno bardzo korzystne jest rzucenie palenia papierosów.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post